World Economic Forum / Davos Agenda 2025: Međudjelovanje znanosti i zdravstvenih politika u doba modernih onkoloških terapija i dijagnostike (Foreign Policy)
d 20. do 24. siječnja globalni čelnici okupili su se u Davosu u Švicarskoj na godišnjem Svjetskom gospodarskom forumu (WEF). Pod temom ‘Suradnja za inteligentno doba’, Forum se bavio ključnim globalnim i regionalnim izazovima, uključujući hitnu potrebu za jačanjem sustava onkološke skrbi u cijelom svijetu.
Rasprave tijekom WEF-a 2025. bile su usredotočene na inovativne strategije za rano otkrivanje, financiranje temeljeno na vrijednosti, napredak u znanosti i budućnost onkološke skrbi. Foreign Policy bio je domaćin događaja održanog u Davosu o budućnosti onkološke skrbi i svojevrsnom premošćivanju i povezivaju znanosti i politike za utjecaj na liječenje raka.
S predviđanjem da će globalna pojavnost raka porasti za gotovo sedam milijuna slučajeva do 2035. godine i očekivanim ekonomskim gubitkom od 25,2 trilijuna dolara u sljedećih 30 godina, rak se pokazao kao jedan od najhitnijih zdravstvenih izazova našeg vremena. Ovaj događaj analizirao je inovativne strategije za rano otkrivanje, financiranje temeljeno na vrijednosti, budućnost znanosti i sljedeću generaciju onkološke skrbi uz osnaživanje zdravstvenih sustava.
Vodeći glasovi u privatnom sektoru, znanstvenoj zajednici i kreatorima politika podijelili su korisne uvide i istaknuli kritičnu međudjelovanje između znanosti i politike kako bi se potaknuo značajan napredak u liječenju raka.
Panel diskusija „Ubrzavanje pristupa terapijama sljedeće generacije“ okupila je goste: dr. Cary Adams (izvršni direktor, Unija za međunarodnu kontrolu raka (UICC)), Csaba L. Dégi (predsjednik Europska organizacije za borbu protiv raka; supredsjedavajući, SmartCARE Steering Committee), dr. Andre H. Goy (Oncology Service Line, Medicinski centar Sveučilišta Hackensack) i Julia Spencer (potpredsjednica, Globalne javne politike; voditeljica strateškog planiranja i vanjskog angažmana, Merck). Sesiju je moderirao Ravi Agrawal, glavni urednik Foreign Policy-a.
Prof. Csaba Dégi, predsjednik Europske organizacije za borbu protiv raka (ECO), bio je među istaknutim sudionicima a njegovi su doprinosi istaknuli opsežne napore ECO-a u poticanju suradnje među dionicima kako bi se poboljšala prevencija, otkrivanje i liječenje raka.
Ključne točke koje je istaknuo prof. Dégi tijekom svojih prezentacija uključivale su:
- Pozitivan i poticajan učinak koji je imao Europski plan za borbu protiv raka u poticanju zemalja u EU-u i izvan njega da idu dalje i brže u zajedničkom odgovoru na izazove koje donosi sve veća pojava raka.
- Potreba da se održe novi okviri suradnje stvoreni tim Planom nakon trenutnog ciklusa financiranja EU-a, koji završava 2027., dok se također iskorištavaju uzbudljiva nova dostignuća u preciznoj onkologiji i umjetnoj inteligenciji.
- Vrijednost repliciranja pristupa prekogranične suradnje Europskog plana za borbu nad rakom kroz druge međunarodne napore, uključujući potencijalnu uspostavu UN-ove radne skupine za rak.
Nakon sudjelovanja na Forumu, ECO predsjednik je izjavio:
‘Vrlo je ohrabrujuće vidjeti sve veći fokus na rak, na raznim povezanim događajima Svjetskog gospodarskog foruma ove godine. Želja za učinkovitijom, djelotvornijom globalnom suradnjom u borbi protiv raka bila je vrlo vidljiva. Čvrsto vjerujem da ono što Europa trenutačno postiže putem Europskog plana za borbu protiv raka i Istraživačke misije EU-a o raku predstavlja vrijedan predložak za budućnost pojačane međunarodne suradnje u borbi protiv raka.’
REFERENCES //
https://www.europeancancer.org/resources/news/eco-president-at-world-economic-forum-2025.html
https://foreignpolicy.com/events/fp-davos-2025/the-future-of-cancer-care-davos/