d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Vizija precizne onkologije 2030. // Unapređenje agende precizne onkologije u EU (by Cancer Patients Europe)

H

ealth Hub je organizirao Policy & Diplomacy Forum “Vizija precizne onkologije u RH i EU za bolje ishode liječenja // Vizija 2030.” s brojnim sudionicima zdravstvenog ekosustava. Kao think tank promičemo dijeljenje najboljih europskih praksi i kreiranje konstruktivnog policy dijaloga, stoga pokrećemo niz aktivnosti uz nacionalne i međunarodne dionike, kako bismo kroz posebnu think tank koaliciju (koja okuplja brojne partnere) za preciznu medicinu dali vjetar u leđa postojećim platformama i inicijativama te iznjedrili kvalitetne zaključke i poziv na akciju.

Sveobuhvatni cilj sastanka bio je je olakšati suradničke rasprave među ključnim dionicima u onkologiji, patologiji, zdravstvenoj administraciji i kliničkoj praksi kako bi se osigurala spremnost zdravstvenog sustava za evoluirajući krajolik precizne onkologije. Ciljevi sastanka su bili sljedeći:

  1. Identificirati trenutne prioritetne prepreke i izazove u implementaciji precizne onkologije i testiranja biomarkera u kliničkoj praksi.
  2. Razviti djelotvorne strategije i sljedeće korake za rješavanje postojećih prepreka za punu integraciju precizne medicine u rutinsku kliničku skrb.
  3. Raspraviti i definirati buduće potrebe i zahtjeve za preciznom onkološkom dijagnostikom i liječenjem, osiguravajući da je zdravstveni sustav opremljen za prilagodbu i razvoj.
  4. Poticati međusobnu suradnju i razmjenu znanja i iskustava angažiranjem vanjskih stručnjaka i izlaganjem najboljih praksi iz naprednih implementacija u drugim zemljama.
  5. Definirati specifične aktivnosti i dodijeliti odgovornosti relevantnim stranama za kratkoročne i dugoročne inicijative usmjerene na povećanje spremnosti zdravstvenog sustava za preciznu onkologiju.

 

 

 

Photo by Freepik

 

 

 

Nedavno je održan skup „Unapređenje agende precizne onkologije u EU“, na kojem su se okupili ključni akteri u Europskom odboru regija kako bi raspravljali o transformativnom potencijalu precizne onkologije za pacijente i zdravstvene sustave diljem Europe. Ovaj high level skup, organiziran u suradnji s Europskom federacijom farmaceutskih industrija (EFPIA), Europskim regionalnim i lokalnim zdravstvenim vlastima (EUREGHA) te uz podršku Cancer Patients Europe (CPE), istaknuo je značajan napredak, postojeće praznine i potrebu za zajedničkom strategijom kako bi se osigurao pravičan pristup preciznoj medicini širom Europe.

 

Kako je naglašeno tijekom događaja, napredak u području onkologije je ogroman, no zdravstvene nejednakosti i dalje postoje širom Europe, jer mnogi pacijenti s rakom nemaju pristup inovativnim dijagnostičkim alatima i liječenju. Nedostatak uniformnih zdravstvenih politika i strategija financiranja među državama članicama doveo je do nejednakosti u pristupu dijagnostici, dostupnosti lijekova i kvaliteti testiranja.

 

 

 

 

 

“Napredak u području onkologije je ogroman, no zdravstvene nejednakosti i dalje postoje širom Europe, jer mnogi pacijenti s rakom nemaju pristup inovativnim dijagnostičkim alatima i liječenju.

Nedostatak uniformnih zdravstvenih politika i strategija financiranja među državama članicama doveo je do nejednakosti u pristupu dijagnostici, dostupnosti lijekova i kvaliteti testiranja.”

 

 

 

 

 

Photo by Freepik

 

 

 

 

Cancer Patients Europe i precizna onkologija

 

Tijekom svog izlaganja na sesiji „Putovi dostupnosti: Prevladavanje financijskih prepreka u preciznoj onkologiji“, izvršna direktorica CPE-a, Antonella Cardone, govorila je o postojećim prepreka za dostupnost preciznoj onkologiji diljem Europe. U svom govoru, Cardone je također naglasila hitnu potrebu za ujedinjenim naporima donositelja odluka EU-a, zdravstvenih aktera i udruga pacijenata s krajnjim ciljem zatvaranja tih praznina i iskorjenjivanja zdravstvenih nejednakosti.

 

Ponovivši prethodno izrečeno, Cardone je istaknula koliko su važni biomarkerski testovi i tekuća biopsija u identificiranju specifičnih mutacija raka i pružanju odgovarajućeg liječenja u pravom trenutku za svakog pacijenta.

 

„Što se ranije identificira mutacija, to se prije može pružiti odgovarajuće liječenje u korist pacijenta, jer to može pomoći spasiti njihov život ili poboljšati kvalitetu života. Također postoji korist i zdravstvenom sustavu zbog smanjenja troškova vezanih uz nepotrebno liječenje, kao i sustavu socijalne podrške te društvu, budući da bi pacijent s rakom mogao brže nastaviti s radom ili se vratiti produktivnom životu“, istaknula je.

 

Precizna onkologija bila je u fokusu rada od osnivanja CPE-a 2022. godine, a osvrnuvši se na neka istraživanja iz ankete / inicijative My Cancer my Concern (myC), koju je CPE pokrenuo 2022. godine, Cardone je skrenula pozornost na činjenicu da „ne možemo ignorirati da 4 od 5 pacijenata koji imaju pravo na genomsko testiranje, nisu ni obaviješteni o tome.“

 

Kao dio ove inicijative usmjerene na podizanje svijesti o prednostima genetskog testiranja za pacijente s rakom dojke u pet europskih zemalja (UK, Španjolska, Francuska, Italija i Njemačka), izrađen je whitepaper s pozivom na akciju. Rezultati studije zajedno s whitepaper-om i pozivom na akciju poslani su ESMO-u i odobreni za postersku prezentaciju na ESMO-u 2023. godine.

U 2024. godini, CPE je pokrenuo inicijativu za podizanje svijesti o ESR1 i tekućoj biopsiji u metastatskom raku dojke. Provedena je anketa u pet zemalja EU (Francuska, Španjolska, Italija, UK, Njemačka) kako bi se procijenila svijest i razumijevanje ovih biomarkera i tekuće biopsije kod pacijenata.

 

Neka preliminarna saznanja naše ankete otkrila su da značajan broj pacijenata nije znao što je tekuća biopsija, a neki su čak izjavili da nisu primili mnogo informacija od svojih liječnika.

 

Unapređenje pristupa pacijenata biomarkerskom testiranju ključno je, ali prema njihovoj anketi, ključni korak ka postizanju toga je povećanje svijesti pacijenata o biomarkerima.

 

Trenutno je u procesu izdavanje CPE-ovog whitepapera s rezultatima ovog istraživanja, u kojoj će uključiti njihov glavni poziv na akciju. To će zatvoriti prazninu između razvoja naprednih terapija raka i dijagnostike, te njihove dostupnosti pacijentima. Konačni cilj treba ostati osnaživanje pacijenata, ali i klinika.

 

 

 

Photo by Freepik

 

 

 

 

Unapređenje dostupnosti pacijenata biomarkerskom testiranju

 

Unapređenje dostupnosti pacijenata biomarkerskom testiranju ključno je za preciznu onkologiju, osiguravajući da pacijenti prime ciljana liječenja temeljem njihovih specifičnih profila raka, čime se poboljšavaju ishodi i kvaliteta života. Međutim, dostupnost ostaje neravnomjerno raspodijeljena diljem EU-a zbog razlika u zdravstvenim sustavima, politikama naknada (financiranja) i kliničkim smjernicama, a istočnoeuropske zemlje suočavaju se s većim preprekama.

 

Harmonizacija ovih politika i uključivanje biomarkerskog testiranja u nacionalne strategije za rak, s odgovarajućim financiranjem i infrastrukturom, ključna je za pravičan pristup. Dodatno, podizanje svijesti među zdravstvenim radnicima, izgradnja kapaciteta za testiranje i poticanje suradnje među dionicima pomoći će integraciji biomarkerskog testiranja u skrb za rak.

 

 

 

 

 

“Unapređenje dostupnosti pacijenata biomarkerskom testiranju ključno je za preciznu onkologiju, osiguravajući da pacijenti prime ciljana liječenja temeljem njihovih specifičnih profila raka, čime se poboljšavaju ishodi i kvaliteta života.

Međutim, dostupnost ostaje neravnomjerno raspodijeljena diljem EU-a zbog razlika u zdravstvenim sustavima, politikama naknada (financiranja) i kliničkim smjernicama, a istočnoeuropske zemlje suočavaju se s većim preprekama.”

 

 

 

 

 

Digitalni zdravstveni alati i razmjena podataka među zemljama mogu dodatno poboljšati pristup, osobito u zemljama s ograničenim specijaliziranim resursima.

 

Događaj je zaključen snažnim pozivom na akciju, okupljajući dionike u zajedničkoj predanosti smanjenju nejednakosti u liječenju raka i unapređenju precizne onkologije diljem Europe. Govornici su naglasili potrebu za djelovanjem izvan izoliranih napora kako bi se radilo zajedno na omogućavanju pristupa personaliziranim i preciznim tretmanima raka svima, bez obzira na njihovu geografski lokaciju.

 

 

 

Photo by Freepik

 

 

 

Trenutni pozivi na akciju CPE-a

 

CPE aktivno promiče zdravstvenu ravnotežu, zalažući se za prava pacijenata kroz pozive na akciju poput zajedničkog manifesta sa Središnjim europskim kooperativnim onkološkim društvom (CECOG) za Europsku semestralnu zdravstvenu politiku, koja poziva na uključivanje zdravstvenih indikatora u Europski semestar počevši s rakom kao pilot projektom.

 

Također je u tijeku izrada poziva na akciju pod nazivom „Pet načina za smanjenje nejednakosti u onkološkoj skrbi u Europi“. Ovaj apel, koji podržavaju ključni zdravstveni akteri i organizacije, strukturiran je oko pet stupova. Poziva novi mandat EU-a koji će se temeljiti na trenutnom zamahu Europskog plana za borbu protiv raka  i osigurati da svi aspekti puta onkološkog pacijenta, od prevencije i ranog dijagnosticiranja do dijagnostike, liječenja i preživljavanja, ostanu u fokusu političkih agendi, nudeći konkretna rješenja za rješavanje nejednakosti u skrbi raka u Europi.

 

 

 

 

REFERENCE //

Advancing the Precision Oncology Agenda in the EU-Event Highlights