d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Vizija precizne onkologije 2030. // Precizna onkologija: Temelj budućnosti zdravstvene skrbi u Europi (EUREGHA, EFPIA i Cancer Patients Europe)

H

ealth Hub je organizirao Policy & Diplomacy Forum “Vizija precizne onkologije u RH i EU za bolje ishode liječenja // Vizija 2030.” s brojnim sudionicima zdravstvenog ekosustava. Kao think tank promičemo dijeljenje najboljih europskih praksi i kreiranje konstruktivnog policy dijaloga, stoga pokrećemo niz aktivnosti uz nacionalne i međunarodne dionike, kako bismo kroz posebnu think tank koaliciju (koja okuplja brojne partnere) za preciznu medicinu dali vjetar u leđa postojećim platformama i inicijativama te iznjedrili kvalitetne zaključke i poziv na akciju.

Sveobuhvatni cilj sastanka bio je je olakšati suradničke rasprave među ključnim dionicima u onkologiji, patologiji, zdravstvenoj administraciji i kliničkoj praksi kako bi se osigurala spremnost zdravstvenog sustava za evoluirajući krajolik precizne onkologije. Ciljevi sastanka su bili sljedeći:

  1. Identificirati trenutne prioritetne prepreke i izazove u implementaciji precizne onkologije i testiranja biomarkera u kliničkoj praksi.
  2. Razviti djelotvorne strategije i sljedeće korake za rješavanje postojećih prepreka za punu integraciju precizne medicine u rutinsku kliničku skrb.
  3. Raspraviti i definirati buduće potrebe i zahtjeve za preciznom onkološkom dijagnostikom i liječenjem, osiguravajući da je zdravstveni sustav opremljen za prilagodbu i razvoj.
  4. Poticati međusobnu suradnju i razmjenu znanja i iskustava angažiranjem vanjskih stručnjaka i izlaganjem najboljih praksi iz naprednih implementacija u drugim zemljama.
  5. Definirati specifične aktivnosti i dodijeliti odgovornosti relevantnim stranama za kratkoročne i dugoročne inicijative usmjerene na povećanje spremnosti zdravstvenog sustava za preciznu onkologiju.

 

 

 

 

 

Na događaju u organizaciji EFPIA-e i EUREGHA-e, uz podršku Cancer Patients Europe, vodeći stručnjaci, pacijenti i donositelji politika okupili su se kako bi raspravili ključnu ulogu precizne onkologije u unaprjeđenju liječenja raka.

Precizna onkologija, koja se temelji na personaliziranim terapijama prilagođenim genetskim, molekularnim i drugim osobnim karakteristikama pacijenata, istaknuta je kao budućnost borbe protiv raka u Europi.

 

 

 

Rast i potencijal precizne onkologije

 

Precizna onkologija koristi napredne metode poput biomarkerskog testiranja, sekvenciranja genoma i ciljane terapije kako bi omogućila učinkovitije i personalizirane pristupe liječenju. Stručnjaci su predstavili niz inicijativa i projekata koji već donose rezultate, uključujući:

 

  • One Million Genomes Initiative: Cilj ove inicijative je omogućiti međusobno povezivanje nacionalnih genetskih baza podataka diljem Europe radi napretka u istraživanju i liječenju raka.

 

  • Cancer Imaging Initiative: Ova inicijativa koristi umjetnu inteligenciju za analizu medicinskih slika, pomažući u preciznijoj dijagnostici i razvoju učinkovitijih terapija.

 

  • PRIMROSE projekt: Razvija pristupe koji omogućuju bolju suradnju između istraživača, industrije i zdravstvenih sustava kako bi se ubrzala implementacija personaliziranih terapija.

 

 

 

 

 

Perspektiva pacijenata

 

Na događaju su sudjelovali i pacijenti koji su podijelili svoja iskustva s preciznom onkologijom. Miro Hennink, oboljeli od raka pluća, svjedočio je o tome kako mu je biomarkersko testiranje omogućilo ciljanu terapiju koja mu je produljila život i značajno poboljšala kvalitetu života. Naglasio je potrebu za jednakim pristupom ovim inovativnim terapijama za sve pacijente, bez obzira na njihovu lokaciju ili socioekonomski status.

 

 

 

 

 

Glavni izazovi

Iako precizna onkologija donosi obećavajuće rezultate, sudionici su istaknuli nekoliko izazova koji stoje na putu njezine potpune implementacije:

 

  1. Nejednakosti u dostupnosti: U nekim zemljama manje od 50% onkoloških lijekova je dostupno pacijentima, dok u drugim zemljama taj postotak doseže 90%. Regije unutar iste zemlje također pokazuju velike razlike u preživljavanju pacijenata.
  2. Nedovoljna infrastruktura: Mnoge zemlje, posebice istočne Europe, suočavaju se s nedostatkom laboratorijske opreme, stručnog osoblja i financijskih sredstava za implementaciju molekularnih testova i terapija.
  3. Edukacija zdravstvenih djelatnika: Stručnjaci su naglasili kako liječnici često nisu dovoljno informirani o novim terapijama i dijagnostičkim alatima, što usporava njihovu primjenu.

 

 

 

 

 

 

Rješenja i preporuke

 

Kako bi se prevladali navedeni izazovi, stručnjaci su predstavili nekoliko ključnih preporuka:

 

  • Ulaganje u infrastrukturu i izobrazbu: Osiguravanje adekvatne opreme i edukacije za zdravstvene radnike kako bi mogli koristiti napredne dijagnostičke alate i terapije.
  • Suradnja na razini EU: Promicanje zajedničkih inicijativa poput One Million Genomes i Cancer Imaging Initiative, koje omogućuju razmjenu podataka i resursa među državama članicama.
  • Reforma modela financiranja i osiguranje jednake dostupnosti: Potrebno je prilagoditi modele financiranja kako bi se omogućilo pravodobno odobravanje i korištenje inovativnih terapija diljem Europe.
  • Podizanje svijesti među pacijentima i javnosti: Edukacija pacijenata o mogućnostima precizne onkologije i dostupnim opcijama liječenja.

 

 

 

 

Zaključak

 

Precizna onkologija predstavlja revoluciju u liječenju raka, ali njezina potpuna primjena zahtijeva snažnu suradnju između vlada, zdravstvenih sustava, znanstvenika i privatnog sektora. Europska unija već je poduzela značajne korake kroz projekte poput Europe’s Beating Cancer Plan, ali daljnja ulaganja u istraživanje, infrastrukturu i edukaciju bit će ključna za osiguranje jednake dostupnosti ovim inovacijama za sve europske građane.