d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Vizija precizne onkologije 2030. // Izv. prof. dr. sc. Ingrid Marton: “Podržavamo učinkovitiju implementaciju molekularne dijagnostike u ginekološkoj onkologiji”

H

ealth Hub je organizirao Policy & Diplomacy Forum “Vizija precizne onkologije u RH i EU za bolje ishode liječenja // Vizija 2030.” s brojnim sudionicima zdravstvenog ekosustava. Kao think tank promičemo dijeljenje najboljih europskih praksi i kreiranje konstruktivnog policy dijaloga, stoga pokrećemo niz aktivnosti uz nacionalne i međunarodne dionike, kako bismo kroz posebnu think tank koaliciju (koja okuplja brojne partnere) za preciznu medicinu dali vjetar u leđa postojećim platformama i inicijativama te iznjedrili kvalitetne zaključke i poziv na akciju.

Sveobuhvatni cilj sastanka bio je je olakšati suradničke rasprave među ključnim dionicima u onkologiji, patologiji, zdravstvenoj administraciji i kliničkoj praksi kako bi se osigurala spremnost zdravstvenog sustava za evoluirajući krajolik precizne onkologije. Ciljevi sastanka su bili sljedeći:

  1. Identificirati trenutne prioritetne prepreke i izazove u implementaciji precizne onkologije i testiranja biomarkera u kliničkoj praksi.
  2. Razviti djelotvorne strategije i sljedeće korake za rješavanje postojećih prepreka za punu integraciju precizne medicine u rutinsku kliničku skrb.
  3. Raspraviti i definirati buduće potrebe i zahtjeve za preciznom onkološkom dijagnostikom i liječenjem, osiguravajući da je zdravstveni sustav opremljen za prilagodbu i razvoj.
  4. Poticati međusobnu suradnju i razmjenu znanja i iskustava angažiranjem vanjskih stručnjaka i izlaganjem najboljih praksi iz naprednih implementacija u drugim zemljama.
  5. Definirati specifične aktivnosti i dodijeliti odgovornosti relevantnim stranama za kratkoročne i dugoročne inicijative usmjerene na povećanje spremnosti zdravstvenog sustava za preciznu onkologiju.

 

Tim povodom svoj doprinos dijalogu dala je izv. prof. dr. sc. Ingrid Marton, dr. med., prim., spec. ginekologije i porodništva, subspec. ginekološke onkologije, predsjednica Hrvatskog društva za ultrazvuk u ginekologiji i perinatologiji pri Hrvatskom liječničkom zboru.

 

 

 

 

izv. prof. dr. sc. Ingrid Marton, dr. med., prim.

spec. ginekologije i porodništva, subspec. ginekološke onkologije

predsjednica Hrvatskog društva za ultrazvuk u ginekologiji i perinatologiji

pri Hrvatskom liječničkom zboru

 

 

izv. prof. dr. sc. Ingrid Marton, dr. med., prim., spec. ginekologije i porodništva, subspec. ginekološke onkologije, predsjednica Hrvatskog društva za ultrazvuk u ginekologiji i perinatologiji pri Hrvatskom liječničkom zboru
(Photo copyrights Cropix, osobna arhiva prof. Marton)

 

 

 

 

Precizna onkologija je krucijalna tema za sve nas koji se bavimo onkologijom i tiče se svih naših pacijenata, u ovom slučaju žena svih dobi.  Molekularna dijagnostika tumora, znajući da nijedan tumor nije isti i svaki je poseban za sebe, svojevrsni je „conditio sine qua non“ liječenja i tako se smatra posljednje desetljeće.

 

Kada si postavimo pitanje gdje smo mi po tom aspektu, moram reći da nažalost „kaskamo“ iz najrazličitijih razloga, ali primarno vjerujem da su razlozi više organizacijske prirode.

Što se tiče ginekologije, tu je stvar molekularne dijagnostike u samom začetku. Zaživjela je u nekim ustanovama kao što je KBC Rijeka na čemu od srca čestitam kolegama i zahvaljujem na tom velikom poduhvatu, a u većini ostalih manjih srednjih i većih centara je molekularna dijagnostika u ginekologiji tek u svojevrsnom začetku.

 

Bez prave molekularne dijagnostike nećemo moći ponuditi personaliziranu terapiju, Nemojmo zaboraviti da je rak bolest koja se ne događa nekom drugom i može se dogoditi svima nama, a posebno moramo paziti na skupinu žena reproduktivne dobi koje se još nisu ili se žele ostvariti u majčinstvu i kojima nudimo „fertility sparing“ koncepte liječenja.

 

 

 

“Mislim da je važno osvijestiti se o potencijalu ovog područja i podržavam dijaloge kao prvi korak ka osvješćivanju i učinkovitijoj implementaciji molekularnog testiranja u ginekologiji.”

 

 

 

Kada promišljamo o preciznoj onkologiji u algoritamskom smislu, naša stručna društva još uvijek nemaju jasno određene algoritme kada ponuditi molekularnu dijagnostiku a jedan od razloga u tom smislu vjerujem da je i deficit kadra koji se tim poslom bavi, deficit tehničke infrastrukture itd.

 

Mislim da je važno osvijestiti se o potencijalu ovog područja i podržavam ovakve inicijative i dijaloge kao prvi korak ka osvješćivanju i učinkovitijoj implementaciji molekularnog testiranja u ginekologiji.

 

Trebamo se svi zajednički pokrenuti kroz kontinuiranu edukaciju te iznalaženje svih onih projekata koji će omogućiti stvaranje infrastrukture, u ljudskom i tehničkom smislu, kako bismo omogućili našim ženama molekularnu dijagnostiku primarnog tumora ili recidiva – sve sa nadom i željom da to liječenje postane liječenje na duge staze odnosno da liječenje maligne bolesti pretvorimo u liječenje kronične bolesti.