d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Vizija precizne onkologije 2030. // EFPIA i EUREGHA održali skup “Unapređenje agende precizne onkologije u EU”

H

ealth Hub je organizirao Policy & Diplomacy Forum “Vizija precizne onkologije u RH i EU za bolje ishode liječenja // Vizija 2030.” s brojnim sudionicima zdravstvenog ekosustava. Kao think tank promičemo dijeljenje najboljih europskih praksi i kreiranje konstruktivnog policy dijaloga, stoga pokrećemo niz aktivnosti uz nacionalne i međunarodne dionike, kako bismo kroz posebnu think tank koaliciju (koja okuplja brojne partnere) za preciznu medicinu dali vjetar u leđa postojećim platformama i inicijativama te iznjedrili kvalitetne zaključke i poziv na akciju.

Sveobuhvatni cilj sastanka bio je je olakšati suradničke rasprave među ključnim dionicima u onkologiji, patologiji, zdravstvenoj administraciji i kliničkoj praksi kako bi se osigurala spremnost zdravstvenog sustava za evoluirajući krajolik precizne onkologije. Ciljevi sastanka su bili sljedeći:

  1. Identificirati trenutne prioritetne prepreke i izazove u implementaciji precizne onkologije i testiranja biomarkera u kliničkoj praksi.
  2. Razviti djelotvorne strategije i sljedeće korake za rješavanje postojećih prepreka za punu integraciju precizne medicine u rutinsku kliničku skrb.
  3. Raspraviti i definirati buduće potrebe i zahtjeve za preciznom onkološkom dijagnostikom i liječenjem, osiguravajući da je zdravstveni sustav opremljen za prilagodbu i razvoj.
  4. Poticati međusobnu suradnju i razmjenu znanja i iskustava angažiranjem vanjskih stručnjaka i izlaganjem najboljih praksi iz naprednih implementacija u drugim zemljama.
  5. Definirati specifične aktivnosti i dodijeliti odgovornosti relevantnim stranama za kratkoročne i dugoročne inicijative usmjerene na povećanje spremnosti zdravstvenog sustava za preciznu onkologiju.

 

 

 

 

EFPIA, European Regional and Local Health Authorities (EUREGHA) i partneri organizirali su stručni skup “Advancing the Precision Oncology Agenda in the EU: Developing a Roadmap at Country Level to Address the Growing Burden of Cancer in Europe.” (Unapređenje agende precizne onkologije u EU: Razvijanje mape na nacionalnoj razini za suočavanje s rastućim teretom raka u Europi.)

Ovaj događaj organizirala je EFPIA, uz koordinaciju EUREGHA i podršku organizacije Cancer Patients Europe (CPE), a domaćin je bio Europski odbor regija. Događaj se održava u trenutku kada Europska unija prelazi u novi mandat, s novim liderima koji oblikuju buduće zakonodavne i političke prioritete. Okupljeni su donositelji politika, regionalne zdravstvene vlasti, zagovornici prava pacijenata i pružateljie zdravstvenih usluga kako bi se istražili načini na koje se precizna onkologija (PO) može unaprijediti na lokalnoj razini korištenjem ključnih inicijativa i projekata EU.

 

 

 

 

Kroz prikaze slučaja i intervencije stručnjaka, fokusirali su se na suradničke napore koji su potrebni za podizanje svijesti i izgradnju infrastrukture, razvijanje kvalificirane radne snage, osiguranje pravovremenog pristupa skrbi i osiguranje održivog financiranja za implementaciju PO u državama članicama EU.

 

 

 

 

Na događaju su pokrivene sljedeće teme od važnosti za skrb i ishode liječenja:

Napredak u preciznoj onkologiji: Događaj se usmjerio na najnovija otkrića u preciznoj onkologiji, uključujući način na koji se genetsko i molekularno profiliranje raka koristi za kreiranje personaliziranih strategija liječenja za pacijente u EU.

Europske istraživačke inicijative: Rasprave su se usmjerile na aktualne projekte financirane od strane EU i suradnje koje imaju za cilj ubrzanje razvoja i implementacije precizne medicine, poput programa Horizon Europe ili EU Cancer Mission.

Regulatorni i politički okviri: Događaj je obuhvatio regulatorni okvir za preciznu onkologiju u Europi, uključujući način na koji EU institucije razvijaju politike koje podržavaju pristup najnovijim opcijama dijagnostike i liječenja, uz osiguranje sigurnosti i učinkovitosti.

Suradnja između dionika: Sudjelovali su stručnjaci iz različitih sektora – akademije, industrije, zdravstvenih pružatelja usluga i regulatora – raspravljajući o tome kako ove grupe mogu učinkovito surađivati u napredovanju precizne onkologije diljem EU, od kliničkih ispitivanja do dostupnosti pacijenata dijagnostici i liječenju.

Izazovi i prilike: Razgovori su istaknuli ključne izazove s kojima se suočava precizna onkologija, kao što su razmjena podataka, privatnost pacijenata, troškovna učinkovitost i razlike u dostupnosti naprednim terapijama među državama članicama.

Budući smjerovi: Događaj je razmatrao budućnost precizne onkologije u Europi, uzimajući u obzir nove tehnologije kao što su dijagnostika pokretana umjetnom inteligencijom, integracija „real world“ podataka i rastuća uloga tekuće biopsije i genomske medicine.

 

 

 

 

Od sudionika su bili prisutni zdravstveni stručnjaci (onkolozi, istraživači i zdravstveni radnici uključeni u preciznu onkologiju), EU kreatori zdravstvenih politika (predstavnici Europske komisije, Europske agencije za lijekove (EMA) i drugih regulatornih tijela), predstavnici zdravstvene industrije (farmaceutske tvrtke, biotehnološke firme i kompanije za tehnološki razvoj u području genomike i onkologije), kao i udruženja pacijenata (organizacije koje se zalažu za pristup pacijenata najnovijim opcijama u dijagnostici i liječenju).