Sunčana Glavak povodom tematske sjednice o zdravstvenoj pismenosti građana: “Jasna komunikacija temelj je dobre zdravstvene pismenosti!”
astupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak sudjelovala je na tematskoj sjednici Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora koja je bila posvećena zdravstvenoj pismenosti i načinima njezinoga unaprjeđenja.
Na sjednici kojom je u petak, 13. svibnja, predsjedala potpredsjednica Odbora Maja Grba-Bujević, okupili su se zastupnici u Hrvatskom saboru, ujedno članovi Odbora za zdravstvo, te stručnjaci iz područja zdravstva, predstavnici Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar, Medicinskog fakulteta u Splitu, udruga u zdravstvu te novinari koji prate područje zdravstva.
Zdravstvena pismenost sve je više na političkom dnevnom redu zemalja članica Svjetske zdravstvene organizacije u Europi. O rezultatima istraživanja o zdravstvenoj pismenosti na razini Europske unije govorila je europarlamentarka Sunčana Glavak.
“Zdravstvena pismenost na razini Unije tek je u povojima, a ona bi trebala poboljšati naše živote i smanjiti nejednakosti”, rekla je eurozastupnica Glavak. Dodala je kako je dobra zdravstvena pismenost osnova za odgovorno ponašanje pacijenata, uspješne inicijative i programe prevencije, kao i uspješno liječenje i komunikaciju sa zdravstvenim djelatnicima.
Od vitalnog je značaja da Europska komisija, kao i države članice Europske unije, poduzmu korake potrebne za povećanje zdravstvene pismenosti na svim razinama. Zastupnica Glavak istaknula je primjer Austrije koja prednjači u području zdravstvene pismenosti. Još 2015. godine Austrija je osnovala nacionalni savez zdravstvene pismenosti koji okuplja dionike iz sektora obrazovanja, zdravstva, socijalne skrbi te organizacija civilnoga društva. Prema istraživanjima, zdravstvena pismenost u Hrvatskoj pripada takozvanoj problematičnoj kategoriji.
“Postoje prijedlozi za jačanje zdravstvene pismenosti, kao što su, primjerice, integriranje tog koncepta u zdravstvenu politiku, njezino uvođenje u obrazovni sustav, borba protiv dezinformacija na internetu”, naglasila je eurozastupnica Glavak, napomenuvši da je važno poboljšati komunikaciju između zdravstvenih profesionalaca i pacijenata korištenjem izraza koje laici mogu razumjeti.
Jednako tako pažnju treba posvetiti i digitalnoj zdravstvenoj pismenosti jer istraživanja pokazuju da 53 posto stanovništva EU-a i 63 posto stanovništva Hrvatske do zdravstvenih informacija dolazi preko interneta.
PRELISTAJTE DIGITALNO PREMIJERNO IZDANJE HEALTH HUB MAGAZINA //