Projekt „TIP TOP GENERATION“ – Andrea Čović Vidović (Europska komisija): “”Mladi uspješni sportaši i sportašice trebaju biti primjer svima nama o tome kako se zdravo i aktivno živi!”
rvatski školski sportski savez kao jedna od pet krovnih sportskih institucija u Republici Hrvatskoj odgovorna je za organizaciju i provedbu natjecanja, sportsko-edukativnih programa i projekata u školskom sportu. Okupljamo više stotina nastavnika, suradnika i stručnjaka koji rade s djecom i mladima svih uzrasta iz cijele Hrvatske te kroz programe i projekte educiramo sve uzraste o različitim oblicima tjelesne aktivnosti, kvalitetnoj i uravnoteženoj prehrani te zdravom načinu života.
Za editorial u okviru projekta TIP TOP GENERATION razgovarali smo s Andreom Čović Vidović, zamjenicom voditelja Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, te voditeljicom Odjela za medije EK.
Andrea Čović Vidović, zamjenica voditelja Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj i voditeljica Odjela za medije EK
(photo by Jelena Balić Photography)
Koliko je Europska komisija posvećena promicanju zdravlja i što zdravlje predstavlja za budućnost EU?
Zdravlje građana važan je prioritet Komisije. Ulažemo velike napore u promicanje zdravlja i zdravog načina života, a osim oporavka nacionalnih sustava zdravstva nakon pandemije, ulaže se i u brojne projekte podizanja svijesti te unapređenja zdravstvenih metoda u cijeloj Europskoj uniji. Osobito smo posvećeni borbi protiv raka, radu na cjenovno pristupačnijim lijekovima koji bi bili dostupniji svima, potpori farmaceutskoj industriji, kao i pružanju podrške kvaliteti i održivosti zdravstvenih sustava. Naglasak je i na promociji zdravog načina života, održivoj i sigurnoj proizvodnji hrane.
Države članice same su odgovorne za organiziranje i pružanje zdravstvenih usluga i medicinske skrbi, no zdravstvena politika Europske unije služi kao dopuna nacionalnim politikama kako bi se kroz sve politike EU-a osigurala i zaštita zdravlja. Pritom radimo na snažnijoj europskoj zdravstvenoj uniji u kojoj su sve države članice spremne zajedno odgovoriti na javnozdravstvene krize, medicinske potrepštine su dostupne, cjenovno pristupačne i inovativne, a članice surađuju na poboljšanju prevencije, liječenja i naknadne skrbi za bolesti poput raka. Europska zdravstvena unija pomaže u zaštiti zdravlja naših građana, kao i poboljšanju otpornosti europskih zdravstvenih sustava. Pandemija nam je osobito ukazala na važnost koordinacije među europskim državama kako bi se zaštitilo zdravlje ljudi, i tijekom krize, i u normalnim vremenima – tijekom kojih moramo riješiti temeljne zdravstvene probleme, ulagati u snažne zdravstvene sustave i osposobiti zdravstvene radnike.
Još jedna u nizu odgovornosti Komisije je stvaranje Europske zdravstvene podatkovne baze, a radimo i na maksimiziranju potencijala e- zdravstva kao poticajne mjere za pružanje adekvatne skrbi i uklanjanja nejednakosti, sve to radi pružanja jednakih prilika za zdravstvenu zaštitu svim građanima.
Koji je doprinos EK u javnozdravstvenim politikama kada je riječ o prevenciji raka i ostalih nezaraznih kroničnih bolesti koje je moguće spriječiti zdravijim životnim stilovima?
Europska Komisija svjesna je važnosti preventivnog djelovanja kada je riječ o sprečavanju razvoja bolesti i zbog toga veliki naglasak stavlja na poboljšanje sustava za rano otkrivanje raka – kako bi spasila živote. Novim pristupom otkrivanju raka predloženim u rujnu 2022. Komisija će državama članicama pomoći da do 2025. učine dostupnim probir raka dojke, raka vrata maternice i raka debelog crijeva za devedeset posto stanovnika Unije koji ispunjavaju uvjete. U prijedlogu se organizirani probir raka u ciljnim skupinama proširuje na rak pluća, rak prostate i, u određenim okolnostima, rak želuca. Stavlja se naglasak na to da svaki građanin mora imati jednako pravo na visokokvalitetnu skrb, dijagnosticiranje i liječenje, jednak pristup lijekovima te jednake izglede za izlječenje bez obzira na to gdje živi.
Komisija je pokrenula kampanju HealthyLifestyle4All kako bi promicala zdrav način života za sve, u svim generacijama i društvenim skupinama, te tako poboljšala zdravlje i kvalitetu života Europljanki i Europljana. Povezujući sport i aktivan način života sa zdravljem, prehranom i drugim politikama, ova kampanja uključuje civilno društvo, nevladine organizacije te nacionalna, lokalna, regionalna i međunarodna tijela. Konkretni su ciljevi kampanje bolja informiranost predstavnika svih generacija o zdravu načinu života, lakši pristup sportu, tjelesnoj aktivnosti i zdravoj prehrani, s posebnim naglaskom na uključivanju i nediskriminaciji kako bi se motivirale i uključile skupine u nepovoljnom položaju, ali i promicanje globalnog pristupa u svim politikama i sektorima povezivanjem hrane, zdravlja i sporta.
Zašto je važno raditi na ranoj prevenciji i edukaciji o zdravlju već od predškolskog odgoja?
Osim na europskom planu za borbu protiv raka, Europska komisija radi i na novoj inicijativi za zdravije i nezarazne bolesti kako bi pružila potporu državama članicama Unije u smanjenju tereta nezaraznih bolesti, s naglaskom na pet ključnih područja: kardiovaskularne bolesti, šećerna bolest, kronične bolesti dišnog sustava, mentalno zdravlje i neurološki poremećaji i odrednice zdravlja. Sva područja uključivat će dimenziju zdravstvene jednakosti, čime će se poduprijeti smanjenje zdravstvenih nejednakosti.
Iako je usmjerena na promicanje i prevenciju, ovom će se inicijativom poduprijeti i znanje te kvalitetni podaci, probir i rano otkrivanje, dijagnoza i upravljanje liječenjem te kvaliteta života pacijenata.
Kvalitetno rano predškolsko obrazovanje i skrb temelji su daljnjeg životnog uspjeha kad govorimo i o daljnjem obrazovanju, mogućnostima zapošljavanja i društvene integracije, ali i zdravlja. Edukacija o zdravlju i važnosti zdravlja predstavlja jedan ključnih aspekata obrazovanja mladih, pogotovo u tako ranoj dobi. Stvaranje dobrih i kvalitetnih prehrambenih navika, shvaćanje važnosti tjelovježbe i zdravog načina života postavlja temelje za bolji život u budućnosti. Osim ovoga, iznimno je važna i edukacija djece o prevenciji bolesti te metodama zaštite zdravlja kako bi od malena bili svjesni važnosti brige za svoje zdravlje.
Koliko je važno da u doba društvenih mreža osiguramo edukativni i kreativni sadržaj kojeg mladi žele gledati i dijeliti?
Digitalna transformacija preobrazila je društvo i gospodarstvo te sve više utječe na svakodnevni život građana. Društvene mreže posljedično su postale veliki dio naše svakodnevice pa nam mogu i moraju poslužiti kao pokretači pozitivnih kampanja usmjerenih na poticanje brige za zdravlje. Kako bismo podigli svijest o zdravlju, važnosti pravilne prehrane, fizičke aktivnosti i normalne tjelesne težine, društvene mreže u svakoj prilici treba iskoristiti za slanje pozitivnih poruka mladima.
No, s druge strane, iako nadahnjuju kreativnost i potiču online zajednice, aplikacije koje mladi koriste mogu imati i štetni utjecaj na njihovo zdravlje. Postoji zabrinutost i oko potencijalne ovisnosti mladih o ekranima, osobito jer se malo zna kako točno algoritmi brojnih aplikacija točno utječu na mentalno zdravlje korisnika. Zato posebno pozdravljamo i inicijative poput one Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a koji su kroz ovogodišnje Dane medijske pismenosti u travnju 2023. osobito govorili o ravnoteži između online i offline aktivnosti mladih, a radi očuvanja njihovog mentalnog i fizičkog zdravlja.
Koja je Vaša poruka za izgradnju Hrvatske kao zdrave i sportske nacije, s TIP TOP generacijom?
Mladi uspješni sportaši i sportašice trebaju biti primjer svima nama o tome kako se zdravo i aktivno živi. Nažalost, kad gledamo statistike, hrvatski trendovi pokazuju nazadovanje po pitanju očuvanja zdravlja. Imamo jednu od najviših stopa smrtnosti od posljedica karcinoma u EU-u, a gotovo najbrojniji uzroci smrtnosti u Hrvatskoj su zapravo bihevioralni i okolišni faktori. Čak 22 % građana je u riziku od smrtnosti uzrokovane prehrambenim navikama (veliki uzrok je pretilost), pušenje je iza toga s 20 % šanse za uzrok smrti, nakon čega je tu zagađenje zraka sa 6 % i konzumacija alkohola s također 6 %. Postoji puno prostora za napredak i mobilizaciju stanovništva na usvajanje boljih, kvalitetnijih životnih navika. Bihevioralne učinke mogu popraviti samo faktori volje i želje za zdravijim životom, a važan su faktor i redoviti preventivni pregledi u svakoj životnoj dobi.
Vjerujem kako i ova inicijativa , TIP TOP GENERACIJA, može biti vidljiv i važan korak u promicanju te svijesti.
“Mladi uspješni sportaši i sportašice trebaju biti primjer svima nama o tome kako se zdravo i aktivno živi. Postoji puno prostora za napredak i mobilizaciju stanovništva na usvajanje boljih, kvalitetnijih životnih navika. Vjerujem kako i ova inicijativa, TIP TOP GENERACIJA, može biti vidljiv i važan korak u promicanju te svijesti…”