Prof. dr. sc. Dragan Primorac: Hrvatska ima sve preduvjete da preuzme lidersku ulogu u sustavnom uvođenju personalizirane medicine u kliničku praksu!
ajznačajniji znanstveni događaj godine – „12th ISABS Conference on Forensic and Anthropological Genetics and Mayo Clinic Lectures in Individualized Medicine“ (www.isabs.net) u organizaciji Međunarodnog društva za primijenjene biološke znanosti (ISABS), Specijalne bolnice Sv. Katarina te vodeće američke zdravstvene institucije Klinike Mayo, svečano je zaključen. Konferencija je održana u Dubrovniku od 22. do 27. lipnja 2022. godine, s iznimno bogatim znanstvenim programom. Svjetska znanstvena elita je upravo iz Dubrovnika u svijet poslala poruke o najnovijim znanstvenim i medicinskim postignućima iz personalizirane i regenerativne medicine te forenzične i antropološke genetike. Posjećenost kongresa bila je iznimna, ukupno je prisustvovalo oko 530 sudionika i gostiju iz vodećih svjetskih i domaćih znanstvenih institucija.
Prof. Dragan Primorac i Garry Kasparov
Program kongresa bio je iznimno bogat i raznovrstan. Tako je primjerice prof. dr. sc Dragan Primorac iznio najnovije spoznaje o molekularnim putevima u terapiji pacijenata s osteoartritisom. Julie G. Allickson, direktorica Centra za regenerativnu medicinu Klinike Mayo, naglasila je da regenerativna medicina predstavlja budućnost koja će transformirati zdravstveni sustav i unijeti mnoge inovacije u odnos prema pacijentima. Prof. dr. sc. Mark Stoneking, s prestižnog njemačkog Instituta Max Planck, govorio je o interakciji između gena, kulture i evolucije čovjeka, dok je prof. dr. sc. Angel Carracedo, sa španjolskog Sveučilišta Santiago de Compostela, naglasio važnost tzv. –omika (genomike, transkriptomike, epigenomike i proteomike) u rješavanju forenzičkih slučajeva. Prof. dr. sc. Johannes Brachmann iznio je najnovije spoznaje o genskim markerima povezanim s iznenadnom srčanom smrću. Dr. sc. Manolis Kellis, s prestižnog tehnološkog instituta Massachusetts (MIT), izazvao je velik interes sudionika svojim predavanjem o primjeni genomike u terapiji, odnosno translaciji znanosti u praksu.
U sklopu ISABS konferencije po prvi puta je održana i sekcija “Bioantropologija i globalno zdravlje u vrijeme krize”, u suradnji s Institutom za antropologiju, a uključivala je teme ranog rasta i razvoja, istraživanja vezana uz COVID-19 te uz integrativni pristup globalnom zdravlju.
Vrhunac Kongresa su svakako bila predavanja troje Nobelovaca (Sir Richarda Robertsa, prof. dr. sc. Thomasa Südhofa i prof. dr. sc. Aarona Chechanovera) te već tradicionalna emisija „Nobel Spirit“ u kojoj su Nobelovci prezentirali svoja otkrića koja su dovela do Nobelove nagrade i druga provedena istraživanja te raspravljali o svojim pogledima na znanstvenu budućnost.
U nešto opuštenijem tonu održana su dva večernja predavanja. Dr. sc. Greger Larson, s prestižnog Sveučilišta u Oxfordu je na popularan način publici približio istraživanja vezana uz podrijetlo, rasprostranjenost i povijest patogena u pilića, a bivši svjetski prvak u šahu, Garry Kasparov, održao je izuzetno aktualno i atraktivno predavanje o tome gdje prestaje umjetna inteligencija, a počinje ljudska kreativnost. Izlaganje je izazvalo veliku pozornost sudionika i zanimljivu diskusiju, nakon koje je Kasparov odigrao simultanu šahovsku partiju s deset sudionika kongresa.
U zaključnoj riječi, prof. dr. sc. Dragan Primorac, osnivač i predsjednik ISABS-a, naveo je da je većina predavača istaknula ključnu ulogu molekularne dijagnostike u ranom otkrivanju bolesti kao potrebu žurnog uvođenja cjelovitog sustava personalizairane medicine, posebice farmakogenomike u kliničku praksu. S druge strane želimo da se Hrvatska što snažnije pozicionira u sustavnoj implementaciji novih oblika liječenja zasnovanim na načelima personalizirane medicine poput farmakogenomike, imunoterapije, (CAR) T terapije, stanične terapije i u budućnosti genske terapije). Primorac je najavio da će za dvije godine ISABS konferencija ponovno u Hrvatskoj okupiti najveće svjetske znanstvenike s najaktualnijim temama i najnovijim znanstvenim postignućima. Još jednom je zahvalio svim sudionicima, posebno studentima i mladim znanstvenicima, kao i predstavnicima medija te sponzorima, koji su svesrdno podržali Konferenciju.
Svečanost zatvaranja Kongresa
Prof. Julie Allickson, direktorica Centra za regenerativnu medicinu Mayo Clinic
PRELISTAJTE DIGITALNO PREMIJERNO IZDANJE HEALTH HUB MAGAZINA //