Predstavljamo Vam Special Policy Report “PRVACI ZDRAVSTVENE PISMENOSTI” – Zajedništvom do novih ideja i suradnji u nadolazećoj zdravstvenoj reformi! (koja uvelike stavlja naglasak na zdravstvenu pismenost građana)
oštovani partneri u zdravlju,
Povodom obilježavanja 95. godina od osnutka Škole narodnog zdravlja dr. Andrija Štampar Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, uz podršku kompanije Sandoz koja je implementirala izvrsnu inicijativu Zdravstveni rječnici, iznimna nam je čast predstaviti Vam posebnu publikaciju Health Hub-a u okviru Special Policy Reporta „PRVACI ZDRAVSTVENE PISMENOSTI“ nadahnuti globalnom inicijativom „Health Literacy Champions“ koju je pokrenula Kristine Sørensen i Global Health Literacy Academy koju snažno podržavamo.
Istraživanja su pokazala da je zdravstvena pismenost povezana s ishodom liječenja, odnosno da niska razina zdravstvene pismenosti može imati dugoročne posljedice na zdravlje pojedinca te je povezana s lošijim zdravstvenim ishodima. Zdravstvena pismenost nadilazi tradicionalno shvaćanje zdravstvenog obrazovanja i uključuje ekološke, političke i društvene čimbenike koji određuju zdravlje. Cilj je tako sveobuhvatno shvaćenoga obrazovanja utjecati ne samo na odluke pojedinca o načinu života već i na podizanje svijesti o odrednicama zdravlja te na stavove, motivaciju i namjere u odnosu na zdravstveno ponašanje, na vještine i samoučinkovitost te u konačnici poticati individualne i društvene aktivnosti koje mogu dovesti do promjene odrednica zdravlja i ponašanja.[i]
Nadalje, suvremeni život i razvoj tehnologije donijeli su nove izazove poput digitalne zdravstvene pismenosti koja osigurava jednostavan pristup i bolju upotrebu digitalnih usluga u zdravstvu koje se pružaju. Integrirajući fokus na digitalnu zdravstvenu pismenost u susretima s bolesnicima povećava se ponašanje i zadovoljstvo pacijenata i profesionalaca uključenih u zdravstvenu skrb.
Općenito, pitanje zdravstvene pismenosti važno je za pacijente, profesionalce, pružatelje usluga, zdravstvene osiguravatelje i političare. Odgovornost je svih da osiguraju zdravstveno pismene putove (tzv. health literate pathways) u borbi protiv bolesti.
Slijedom navedenog, Health Hub kao jedinstveni think tank u regiji za zdravstvo i zdravstvenu industriju, kreirao je ovu prigodnu publikaciju i Special Policy Report „PRVACI ZDRAVSTVENE PISMENOSTI“ uz brojne stručnjake – prvake zdravstvene pismenosti, predstavnike zdravstvene administracije, globalnih i nacionalnih javnozdravstvenih čelnika i lidera, predstavnike pacijenata i zdravstvene industrije.
Zahvaljujemo se svim dionicima ovog Special Policy Reporta, nadajući se da će ovo zajedništvo, na krilima odabranih najboljih praksi i znanstveno-kliničkih lidera, iznjedriti neke nove ideje i suradnje u nadolazećoj zdravstvenoj reformi koja uvelike stavlja naglasak na zdravstvenu pismenost građana!
Vjerujemo da ćete nakon ove publikacije na pitanje Europskog foruma pacijenata “Zdravstveno pismeni pacijenti – mogu li doista nešto promijeniti?” vidjeti kristalno jasan odgovor: Apsolutno!
Anita Galić, voditeljica Health Hub-a
[i] Zdravstvena pismenost odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnoga zdravlja djece i mladih, https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2018/10/Zdravstvena-pismenost_publikacija.pdf
Special Policy Report „PRVACI ZDRAVSTVENE PISMENOSTI“