Održana konferencija „Europski prostor zdravstvenih podataka (EHDS) – zajedno otkrivamo budućnost europskih zdravstvenih podataka“
redba o Europskom prostoru zdravstvenih podataka (EHDS) značajna je inicijativa unutar Europske zdravstvene unije i šire Europske podatkovne strategije. Predstavlja veliki korak naprijed u stvaranju sigurnog, pouzdanog okruženja za pristup i dijeljenje elektroničkih zdravstvenih podataka diljem EU, s ciljem poticanja inovacija, poboljšanja pružanja zdravstvene skrbi i omogućavanja jedinstvenog tržišta za digitalne zdravstvene usluge i proizvode. Štoviše, EHDS je spreman ojačati globalnu konkurentnost Europe u digitalnom zdravstvu, stvarajući prilike europskim tvrtkama za inovacije i vodeće pozicije u ovom sektoru koji se brzo razvija.
Nedavno je održan događaj na visokoj europskoj razini, organiziran pod pokroviteljstvom poljskog predsjedanja EU, te je poslužio kao svojevrsna proslava konačnog usvajanja i objave EHDS uredbe u Službenom listu EU, kao i (ponovno) izražavanje predanosti Komisije i država članica njezinoj uspješnoj provedbi uz nastavak rasprave održane tijekom neformalnog EPSCO-a pod mađarskim predsjedanjem.
Događaj „Europski prostor zdravstvenih podataka (EHDS) – zajedno otkrivamo budućnost europskih zdravstvenih podataka“ imao je za cilj istaknuti transformativni potencijal EHDS-a za zdravstvene sustave, naglasiti zajedničku europsku viziju zdravstvenih podataka i pružiti snažnu osnovu za uspješnu implementaciju EHDS-a, osiguravajući da ispuni svoje obećanje da će poboljšati pružanje zdravstvene skrbi i inovacije diljem EU-a za zdravlje i dobrobit europskih građana.
“Događaj „Europski prostor zdravstvenih podataka (EHDS) – zajedno otkrivamo budućnost europskih zdravstvenih podataka“ imao je za cilj istaknuti transformativni potencijal EHDS-a za zdravstvene sustave, naglasiti zajedničku europsku viziju zdravstvenih podataka i pružiti snažnu osnovu za uspješnu implementaciju EHDS-a, osiguravajući da ispuni svoje obećanje da će poboljšati pružanje zdravstvene skrbi i inovacije diljem EU-a za zdravlje i dobrobit europskih građana.”
Nadahnute zaključne riječi Sandra Galline (Director-General – Directorate General for Health and Food Safety, DG SANTE), potvrđuju jasnu viziju EHDS-a:
✅ Svaki pacijent mora imati pristup svojim zdravstvenim podacima.
✅ Istraživači se ne bi trebali suočavati s preprekama u pristupu podacima.
✅ Inovativne tvrtke trebaju tržište bez fragmentacije podataka.
Hrvatski eurozastupnik doc. dr. sc. Tomislav Sokol posljednjih je mjeseci kao izvjestitelj Europskog parlamenta za ovaj zakonodavni akt radio na tekstu izvješća i vodio pregovore s ostalim političkim grupacijama s ciljem da novi sustav funkcionira u praksi te da se građanima omogući kvalitetnije i brže liječenje. Povodom ove konferencije je izjavio:
„Bilo mi je zadovoljstvo sudjelovati na konferenciji o Europskom prostoru za zdravstvene podatke (EHDS), gdje sam imao priliku govoriti kao izvjestitelj Europskog parlamenta za ovu važnu inicijativu. Digitalna zdravstvena putovnica, koju smo uveli u sklopu EHDS-a, predstavlja ključni korak u modernizaciji zdravstva. Omogućit će građanima siguran i brz pristup vlastitim zdravstvenim podacima, ali i otvoriti nove mogućnosti hrvatskim sveučilištima, institucijama i poduzećima za istraživanje i inovacije. Ovo je velik iskorak prema modernijem i učinkovitijem zdravstvenom sustavu u Europi“,
Perspektiva proizvođača medicinske tehnologije – MedTech Europe
Kako bi se izgradilo povjerenje i maksimizirao učinak ovog novog ekosustava zdravstvenih podataka, MedTech Europe ističe sljedeće točke koje treba uzeti u obzir za implementaciju.
Važno je uzeti u obzir najbolje prakse kroz kontinuirani dijalog sa zajednicom zdravstvenih dionika u EU. Zajedno s 38 drugih europskih zdravstvenih dionika, MedTech Europe podijelio je ključne preporuke za upravljanje EHDS-om, uključujući hitnu uspostavu EHDS odbora i foruma dionika. To će osigurati učinkovito i buduće funkcioniranje sustava.
Kako bi se maksimalno iskoristio puni potencijal EHDS-a, neophodna je usklađena provedba u svim državama članicama EU-a. Fragmentirani pristup mogao bi ograničiti njegov učinak, stoga je dosljedna primjena novih pravila ključna. Na primjer, tijela za pristup zdravstvenim podacima moraju dobiti jasne, sveobuhvatne smjernice o svojim odgovornostima i tumačenju ovog novog pravnog okvira, također kada je riječ o zaštiti poslovnih tajni i pravima intelektualnog vlasništva. Postizanje usklađene provedbe zahtijevat će snažnu koordinaciju EHDS odbora i, gdje je to prikladno, na nacionalnim razinama.
Potreban je izvediv pristup za sustave elektroničkih zdravstvenih zapisa (EHR). Ovaj pristup bi također trebao uzeti u obzir složen dizajn inovativnih i visoko specijaliziranih medicinskih tehnologija, kada daje daljnje smjernice. Za sustave koji moraju biti u skladu s tehničkim zahtjevima, važno je bolje ih razumjeti, kako bi se osiguralo da proizvođači imaju dovoljno vremena da se pripreme za implementaciju EHDS-a. U tu svrhu treba uzeti u obzir najbolju praksu iz industrije i organizacija koje razvijaju standarde.
“EHDS mijenja pravila igre. Ali samo ako ga ispravno shvatimo. Ne radi se samo o podacima; radi se o ljudima, pacijentima i budućnosti zdravstvene skrbi u Europi. Ako radimo zajedno, kreatori politika, zdravstveni radnici, industrija i pacijenti, možemo osigurati da ova uredba postane pravi pokretač inovacija, bolje skrbi i jačih zdravstvenih sustava diljem Europe”, rekao je izvršni direktor MedTech Europe Oliver Bisazza.
Perspektiva proizvođača inovativnih lijekova – EFPIA
Kao što je istaknuto u prethodnim izjavama u protekle dvije godine, službeni angažman i razmjena iskustava dionika u zdravstvu bit će ključni za osiguranje uspjeha i dugovječnosti ovog novog ekosustava zdravstvenih podataka. Suradnički pristup koji uključuje građane, civilno društvo, zdravstvene djelatnike, znanstvenike, akademsku zajednicu, pružatelje zdravstvenih usluga, platitelje, dionike u industriji i predstavnike pacijenata potaknut će povjerenje i pridonijeti prihvaćanju, učinkovitosti i brzom usvajanju EHDS inicijativa.
Uključivanjem raznolikog raspona glasova, EHDS može poboljšati svoju vjerodostojnost, interoperabilnost, upotrebljivost i doseg diljem zdravstvenog krajolika. Ključno je da se provedbom EHDS-a izbjegne dodatna nepotrebna birokracija i radno opterećenje za pružatelje zdravstvenih usluga i profesionalce te da se spriječi fragmentirano tumačenje zakona.
EFPIA cijeni napore uložene u uredbi za povećanje angažmana dionika, posebno kroz uspostavu Foruma dionika. Nude sljedeće tri glavne preporuke za daljnje jačanje suradnje, optimiziranje zajedničkog stvaranja i olakšavanje glatke i učinkovite implementacije EHDS-a. Ove se preporuke odnose na funkcioniranje Foruma dionika te izgradnju kapaciteta i financiranje te transparentnost EHDS odbora.
Ova skupina dionika iz zdravstvene zajednice spremna je biti aktivan i angažiran partner u provedbi EHDS-a. Vjerujemo da će poticanjem smislene suradnje i osiguravanjem resursa i podrške višestrukim dionicima, EHDS biti u dobroj poziciji da postane kamen temeljac europskog digitalnog zdravstvenog krajolika, poboljšavajući ishode zdravstvene skrbi diljem Unije.
Preporuke EFPIA-e:
Funkcioniranje Foruma dionika
Forum dionika služi kao formalna platforma koja predstavlja sve dionike i njegove operativne metode moraju osigurati značajan doprinos izgradnji i funkcioniranju EHDS-a.
Izgradnja kapaciteta i financiranje
EHDS će dosegnuti svoj puni potencijal samo ako svi dionici imaju kapacitet i znanje da se uključe u njegove procese.
Transparentnost EHDS odbora
Prema konačnom tekstu Uredbe, Odbor EHDS-a izradit će svoj poslovnik, uključujući način na koji će surađivati s Forumom dionika.