Održan 1. Green Healthcare Management Bootcamp – Hrvatsko zdravstvo već ima “zelene” uspješnice – one su bakljonoše da i ostale zdravstvene ustanove povuku EU sredstva!
ealth Hub, regionalni think tank za zdravstvo, uz podršku Ministarstva zdravstva RH, Ministarstva turizma i sporta, Udrugu poslodavaca u zdravstvu Hrvatske te Leadership and Management of Health Services (Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), organizirao je 1. bootcamp za zdravstveni menadžment u Hrvatskoj posvećen zelenoj i održivoj transformaciji zdravstvenih ustanova, a nastavno na povezane politike Europske komisije i Vlade RH, te inicijativu NextGenEU koja ima slogane „Neka bude zeleno! Neka bude zdravo! Neka bude digitalno!“.
Ovaj događaj i partnerstvo nastavak su uspješnih aktivnosti Health Hub-a koje su započele prije 3 godine od kada pratimo tematiku zelenog zdravstva, uz održani međunarodni Green Healthcare Policy Summit za CEE Europu, te uz pokretanje prve emisije na engleskom Health Policy Radar – Green Healthcare, kao i posebne digitalne platforme na Health Hub-u posvećene ovoj tematici (Green Health Hub).
Na europskoj razini sve je važnije i pitanje vrednovanja „zelenih i održivih“ tehnologija, proizvoda i usluga na razini zdravstvenih ustanova kroz poticanje „zelene“ javne nabave, pri čemu su se istaknule preporuke o važnosti smanjenja stakleničkih plinova, cirkularnost (koncept kružne ekonomije), transparentnost o ekološkom dizajnu, digitalizacija kao dio poboljšanja dekarbonizacije i dematerijalizacije te društveni utjecaj.
Na prvom Green Healthcare Management Bootcampu u organizaciji Health Hub-a, polaznici s područja zdravstvenog menadžmenta na svim razinama (bolnice, domovi zdravlja, ljekarničke ustanove) uveli smo u svijet zelene tranzicije zdravstvenih ustanova, dali smo konkretne primjere i preporuke kako osmisliti i napisati zelene projekte za svoje zdravstvene ustanove (domove zdravlja, bolnice, ljekarničke ustanove, specijalne bolnice, javnozdravstvene zavode, lječilišta itd.), pružene su smjernice o dostupnosti i povlačenju europskih fondova ali i nacionalnih bespovratnih sredstava, predstavljena su iskustva ravnatelja i vodstva zdravstvenih ustanova koje su povukle preko 120 milijuna eura za zelenu tranziciju, te smo uz nacionalne stručnjake i međunarodne goste čuli najbolje tips & tricks za uspjeh, zeleni branding, održivost poslovanja, financijsku profitabilnost zdravstvenih ustanova kroz zelenu transformaciju te ono najvažnije – kako osmisliti ideju, napisati projekt i povući dostupna sredstva iz EU fondova za zelene projekte u zdravstvu uz konzultante za EU fondove.
Gordan Žanić, dip. oec., ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu Ministarstva zdravstva održao je izlaganje o održivoj i „zelenoj“ filozofiji s kojom je Ministarstvo zdravstva pristupilo u projektu Nacionalne dječje bolnice i niza zelenih i digitalnih NPOO projekata.
Antonija Margeta, dip. iur., savjetnica Ministra zdravstva RH prezentirala je uspjeh Ministarstva zdravstva u usklađivanju našeg zdravstva procesu pristupanja OECD-u uz isticanje preporuka za zdravstvo i klimu.
Na panelu „Zelene zdravstvene politike – Pogled u budućnost“ sudjelovali su Gordan Žanić i Antonija Margeta iz Ministarstva zdravstva, Snježana Turalija (GreenIKA), te Miroslav Šaban (Philips) i Nikolina Škaron (Astra Zeneca) ispred inicijative Partnership for Health System Sustainability and Resilience (LSE). Zaključeno je kako je zdravstvenom sustavu potreban kontinuirani dijalog i edukacija zdravstvenog managementa o zelenoj transformaciji povezanoj s digitalizacijom, ukazano je na važnost sudjelovanja Hrvatske na međunarodnoj sceni po pitanu zelenih zdravstvenih politika, potrebno je organizirati daljnja događanja na kojima bi se dale smjernice i predstavile najbolje prakse o povlačenju EU fondova, te je esencijalno naglasiti sinergiju zdravstvene pismenosti, prevencije, digitalizacije i zelene tranformacije u poboljšanju kliničkih, humanih i ekonomskih ishoda.
O kružnoj ekonomiji, zelenom i digitalnom zdravstvu te preporukama za EU i zdravstveni management od inicijative Partnership for Health System Sustainability & Resilience govorio je Miroslav Šaban iz Philipsa, ukazujući na vrijednost industrije medicinskih tehnologija koje su pravovremeno prepoznale važnost zelenog i održivog poslovanja.
Slađana Čižmek, načelnica Sektora za javnu nabavu iz Ministarstva zdravstva govorila je o zelenoj javnoj nabavi kao suvremenom i održivom pristupu u planiranju projekata, prezentirajući trenutačni status javne nabave u zdravstvenom sektoru i najavljujući neke međunarodne trendove i preporuke u dolasku.
Sa sudionicima Bootcamp-a podijeljena su i međunarodna iskustva i preporuke za „zeleni mindset“ u zdravstvenom managementu od kolega iz Polish Hospital Federation (Michal Dybowsky koji je održao izlaganje na prošlogodišnjem Green Healthcare Policy Summitu), a tim iz bolnice NHS Leeds govorio je o važnosti sinergije svih zaposlenika i menadžmenta u promicanju zelenog i održivog mindseta u bolnicama.
Boško Katić, pomoćnik ravnatelja OB Zadar za financije te Ratko Vuković, ravnatelj Daruvarskih toplica održali su uistinu impresivna i inspirativna izlaganja o svojim uspješnicama u povlačenju EU fondova za zelenu tranziciju unutar ustanova, uz implementaciju zelenih inovacija i digitalnih tehnologija u pružanje skrbi, transformaciju procesa i poboljšanje ishoda u zdravstvenom sektoru.
Dragan Makar, dip. oec. zamjenik ravnatelja Doma zdravlja Zagreb Centar, naveo je nekoliko inicijativa Doma zdravlja u kojima idu ka poboljšanju energetske učinkovitosti svojih objekata, uz uspješnice digitalizacije i projekata poput zelenog recepta i ambulante za farmakoterapijsko savjetovanje, koje također neizravno utječu na ishode skrbi i održivost zdravstva.
Snježana Turalija (GreenIKA) i Monika Kordić (CORDION) na kraju Bootcampa su održale praktični dio s mnoštvom korisnih informacija i savjeta o tome kako se informirati o natječajima i izvorima financiranja za zelene projekte, te kako osmisliti i napisati uspješne zelene projekte za zdravstvenu ustanovu.
Zdravstvene ustanove u Hrvatskoj trebaju se osvijestiti o brojnim prilikama za europskim financiranjem koje se nude za projekte sa zelenom, održivom i digitalnom filozofijom, bilo da je riječ o solarnim panelima na bolnicama, energetski učinkovitijom konstrukcijom bolnica, „zelenijim“ okruženjem zdravstvenih ustanova s interaktivnim parkovima, nabavkom medicinske tehnologije koja ima „zelene“ certifikate i štedi energiju, konceptu digitalnih bolnica „bez papira“ koje brinu o okolišu i podatkovno su učinkovitije, ugradnjom ekoloških materijala u interijere, osiguravanjem „zelenog“ hibridnog ili električnog voznog parka, nabavkom lijekova i opreme kroz zelenu javnu nabavu itd…
Ovaj Bootcamp je bio tek prvi iskorak prema okupljanju svih dionika zdravstvenog ekosustava, te je vrlo optimistično i konstruktivno usuglašen zaključak kako se već sada možemo pohvaliti u svojevrsnom “position paperu” o zelenoj viziji našeg zdravstva s dobrim praksama koje imamo i koje mogu dati vjetar u leđa za nove projekte, trebamo sudjelovati u međunarodnim istraživanjima poput Partnership for Health System Sustainability and Resilience (London School of Economics) uz želju da uskoro uz vodstvo, viziju i već postojeću iznimnu podršku Ministarstva zdravstva nastavimo tradiciju okupljanja i edukacije na ovu temu!
FOTOGALERIJA //
https://www.facebook.com/media/set?vanity=HealthHub.HR&set=a.560623366341654