d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Održan 1. Green Healthcare Management Bootcamp – Hrvatsko zdravstvo već ima “zelene” uspješnice – one su bakljonoše da i ostale zdravstvene ustanove povuku EU sredstva!

H

ealth Hub, regionalni think tank za zdravstvo, uz podršku Ministarstva zdravstva RH, Ministarstva turizma i sporta, Udrugu poslodavaca u zdravstvu Hrvatske te Leadership and Management of Health Services (Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), organizirao je 1. bootcamp za zdravstveni menadžment u Hrvatskoj posvećen zelenoj i održivoj transformaciji zdravstvenih ustanova, a nastavno na povezane politike Europske komisije i Vlade RH, te inicijativu NextGenEU koja ima slogane „Neka bude zeleno! Neka bude zdravo! Neka bude digitalno!“.

Ovaj događaj i partnerstvo nastavak su uspješnih aktivnosti Health Hub-a koje su započele prije 3 godine od kada pratimo tematiku zelenog zdravstva, uz održani međunarodni Green Healthcare Policy Summit za CEE Europu, te uz pokretanje prve emisije na engleskom Health Policy Radar – Green Healthcare, kao i posebne digitalne platforme na Health Hub-u posvećene ovoj tematici (Green Health Hub).

 

 

 

Na europskoj razini  sve je važnije i pitanje vrednovanja „zelenih i održivih“ tehnologija, proizvoda i usluga na razini zdravstvenih ustanova kroz poticanje „zelene“ javne nabave, pri čemu su se istaknule preporuke o važnosti smanjenja stakleničkih plinova, cirkularnost (koncept kružne ekonomije), transparentnost o ekološkom dizajnu, digitalizacija kao dio poboljšanja dekarbonizacije i dematerijalizacije te društveni utjecaj.

Na prvom Green Healthcare Management Bootcampu u organizaciji Health Hub-a, polaznici s područja zdravstvenog menadžmenta na svim razinama (bolnice, domovi zdravlja, ljekarničke ustanove) uveli smo u svijet zelene tranzicije zdravstvenih ustanova, dali smo konkretne primjere i preporuke kako osmisliti i napisati zelene projekte za svoje zdravstvene ustanove (domove zdravlja, bolnice, ljekarničke ustanove, specijalne bolnice, javnozdravstvene zavode, lječilišta itd.), pružene su smjernice o dostupnosti i povlačenju europskih fondova ali i nacionalnih bespovratnih sredstava, predstavljena su iskustva ravnatelja i vodstva zdravstvenih ustanova koje su povukle preko 120 milijuna eura za zelenu tranziciju, te smo uz nacionalne stručnjake i međunarodne goste čuli najbolje tips & tricks za uspjeh, zeleni branding, održivost poslovanja, financijsku profitabilnost zdravstvenih ustanova kroz zelenu transformaciju te ono najvažnije – kako osmisliti ideju, napisati projekt i povući dostupna sredstva iz EU fondova za zelene projekte u zdravstvu uz konzultante za EU fondove.

 

 

 

 

 

Gordan Žanić, dip. oec., ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu Ministarstva zdravstva održao je izlaganje o održivoj i „zelenoj“ filozofiji s kojom je Ministarstvo zdravstva pristupilo u projektu Nacionalne dječje bolnice i niza zelenih i digitalnih NPOO projekata.

Antonija Margeta, dip. iur., savjetnica Ministra zdravstva RH prezentirala je uspjeh Ministarstva zdravstva u usklađivanju našeg zdravstva procesu pristupanja OECD-u uz isticanje preporuka za zdravstvo i klimu.

 

 

 

 

 

Na panelu „Zelene zdravstvene politike – Pogled u budućnost“ sudjelovali su Gordan Žanić i Antonija Margeta iz Ministarstva zdravstva, Snježana Turalija (GreenIKA), te Miroslav Šaban (Philips) i Nikolina Škaron (Astra Zeneca) ispred inicijative Partnership for Health System Sustainability and Resilience (LSE). Zaključeno je kako je zdravstvenom sustavu potreban kontinuirani dijalog i edukacija zdravstvenog managementa o zelenoj transformaciji povezanoj s digitalizacijom, ukazano je na važnost sudjelovanja Hrvatske na međunarodnoj sceni po pitanu zelenih zdravstvenih politika, potrebno je organizirati daljnja događanja na kojima bi se dale smjernice i predstavile najbolje prakse o povlačenju EU fondova, te je esencijalno naglasiti sinergiju zdravstvene pismenosti, prevencije, digitalizacije i zelene tranformacije u poboljšanju kliničkih, humanih i ekonomskih ishoda.

 

 

 

 

O kružnoj ekonomiji, zelenom i digitalnom zdravstvu te preporukama za EU i zdravstveni management od inicijative Partnership for Health System Sustainability & Resilience govorio je Miroslav Šaban iz Philipsa, ukazujući na vrijednost industrije medicinskih tehnologija koje su pravovremeno prepoznale važnost zelenog i održivog poslovanja.

Slađana Čižmek, načelnica Sektora za javnu nabavu iz Ministarstva zdravstva govorila je o zelenoj javnoj nabavi kao suvremenom i održivom pristupu u planiranju projekata, prezentirajući trenutačni status javne nabave u zdravstvenom sektoru i najavljujući neke međunarodne trendove i preporuke u dolasku.

 

 

 

 

Sa sudionicima Bootcamp-a podijeljena su i međunarodna iskustva i preporuke za „zeleni mindset“ u zdravstvenom managementu od kolega iz Polish Hospital Federation (Michal Dybowsky koji je održao izlaganje na prošlogodišnjem Green Healthcare Policy Summitu), a tim iz bolnice NHS Leeds govorio je o važnosti sinergije svih zaposlenika i menadžmenta u promicanju zelenog i održivog mindseta u bolnicama.

 

 

 

 

 

Boško Katić, pomoćnik ravnatelja OB Zadar za financije te Ratko Vuković, ravnatelj Daruvarskih toplica održali su uistinu impresivna i inspirativna izlaganja o svojim uspješnicama u povlačenju EU fondova za zelenu tranziciju unutar ustanova, uz implementaciju zelenih inovacija i digitalnih tehnologija u pružanje skrbi, transformaciju procesa i poboljšanje ishoda u zdravstvenom sektoru.

Dragan Makar, dip. oec. zamjenik ravnatelja Doma zdravlja Zagreb Centar, naveo je nekoliko inicijativa Doma zdravlja u kojima idu ka poboljšanju energetske učinkovitosti svojih objekata, uz uspješnice digitalizacije i projekata poput zelenog recepta i ambulante za farmakoterapijsko savjetovanje, koje također neizravno utječu na ishode skrbi i održivost zdravstva.

 

 

 

 

 

Snježana Turalija (GreenIKA) i Monika Kordić (CORDION) na kraju Bootcampa su održale praktični dio s mnoštvom korisnih informacija i savjeta o tome kako se informirati o natječajima i izvorima financiranja za zelene projekte, te kako osmisliti i napisati uspješne zelene projekte za zdravstvenu ustanovu.

Zdravstvene ustanove u Hrvatskoj trebaju se osvijestiti o brojnim prilikama za europskim financiranjem koje se nude za projekte sa zelenom, održivom i digitalnom filozofijom, bilo da je riječ o solarnim panelima na bolnicama, energetski učinkovitijom konstrukcijom bolnica, „zelenijim“ okruženjem zdravstvenih ustanova s interaktivnim parkovima, nabavkom medicinske tehnologije koja ima „zelene“ certifikate i štedi energiju, konceptu digitalnih bolnica „bez papira“ koje brinu o okolišu i podatkovno su učinkovitije, ugradnjom ekoloških materijala u interijere, osiguravanjem „zelenog“ hibridnog ili električnog voznog parka, nabavkom lijekova i opreme kroz zelenu javnu nabavu itd…

 

 

 

 

 

Ovaj Bootcamp je bio tek prvi iskorak prema okupljanju svih dionika zdravstvenog ekosustava, te je vrlo optimistično i konstruktivno usuglašen zaključak kako se već sada možemo pohvaliti u svojevrsnom “position paperu” o zelenoj viziji našeg zdravstva s dobrim praksama koje imamo i koje mogu dati vjetar u leđa za nove projekte, trebamo sudjelovati u međunarodnim istraživanjima poput Partnership for Health System Sustainability and Resilience (London School of Economics) uz želju da uskoro uz vodstvo, viziju i već postojeću iznimnu podršku Ministarstva zdravstva nastavimo tradiciju okupljanja i edukacije na ovu temu!

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTOGALERIJA //

https://www.facebook.com/media/set?vanity=HealthHub.HR&set=a.560623366341654