Nacionalni program za probir i rano otkrivanje raka pluća 2020. – 2024.
ak pluća jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema u Republici Hrvatskoj. Godišnje se otkrije više od 3000 novih slučajeva raka pluća, velikom većinom u pušača. Na žalost, gotovo isti broj bolesnika umire svake godine od ove smrtonosne bolesti.
Gotovo 90% svih bolesnika sa karcinomom pluća su pušači ili bivši pušači. Petogodišnje preživljenje od karcinoma pluća u Sjedinjenim Američkim Državama (u daljnjem tekstu: SAD) je oko 16%, dok su podaci za Hrvatsku značajno lošiji te je petogodišnje preživljenje oko 10%.
Uvođenjem Nacionalnog programa za probir i rano otkrivanje raka pluća 2020.-2024. u Republici Hrvatskoj dijagnosticirat će se pacijenti u ranijim stadijima bolesti što bi povećalo mogućnosti radikalnog liječenja te poboljšalo ukupno preživljenje i smanjila ukupna smrtnost.
Postoji nekoliko aktualnih smjernica za probir raka pluća. Većina smjernica preporuča korištenje kompjuterizirane tomografije niske doze zračenja (engleski: eng. low dose computed tomography, a u daljnjem tekstu: LDCT) u populaciji s visokim rizikom za obolijevanje od raka pluća, ali postoje značajne razlike među smjernicama u definiranju populacije s visokim rizikom. Jednako je tako važno naglasiti da su programi probira još u ranoj fazi praktične primjene te se podatci još prikupljaju te je potrebno i provesti vlastita istraživanja.
Sukladno navedenom u ovom trenutku ne postoje definitivne preporuke za probir raka pluća te su ove smjernice temeljene na trenutačnim podatcima iz literature i mišljenju stručnjaka. Do sada objavljeni rezultati nekoliko velikih studija uporabe LDCT u probiru raka pluća pokazali su značajno poboljšanje preživljenja od karcinoma pluća uporabom LDCT tehnike. Temeljem tih rezultata izdane su brojne smjernice koje preporučuju probir raka pluća u ciljnim skupinama u SAD-u gdje su organizirani programi probira postali dio svakodnevne kliničke prakse.
Hrvatski Nacionalni program za probir i rano otkrivanje raka pluća 2020. – 2024. (u daljnjem tekstu: Nacionalni program) je usklađen i sačinjen prema smjernicama za provedbu programa probira za rak pluća u Europskoj uniji koje je u studenom 2017. izdala skupina renomiranih europskih stručnjaka s iskustvom u programima probira raka pluća.
Smjernice za LDCT probir raka pluća u Republici Hrvatskoj pripremilo je Povjerenstvo Ministarstva zdravstva za izradu i praćenje Nacionalnog programa za prevenciju raka pluća, radna skupina Hrvatskog torakalnog društva te Sekcija za torakalnu radiologiju Hrvatskog društva radiologa. Kako se probir i rano otkrivanje rade LDCT-om vodeća uloga pripada specijalistima kliničke radiologije koji se moraju educirati za ispravno očitanje. Smjernice se odnose na probir i rano otkrivanje raka pluća te se neće doticati daljnjih terapijskih i dijagnostičkih postupaka nakon postavljene dijagnoze raka pluća.