d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Na regionalnoj konferenciji “Glas onkoloških pacijenata” donešena Zagrebačka deklaracija o ukidanju nejednakosti u onkološkom liječenju te poboljšanju ishoda liječenja

24

 udruge pacijenata iz 10 europskih zemalja pripremile su Zagrebačku deklaraciju kojom žele doprinijeti ukidanju nejednakosti u onkološkom liječenju, te poboljšati ishode liječenja. Konferenciju su organizirali Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU, Europa Donna Slovenija i Udruženje pacijenata Srbije. Skup se održao pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstva zdravstva, Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj te European Cancer Organisation, najutjecajnije organizacije za rak u Europi koja okuplja stručnjake i pacijente u zagovaranju pozitivnih promjena.

 
 

 
 
Prenosimo Vam u cijelosti tekst Zagrebačke deklaracije.

 

Rak je javnozdravstveni problem od kojeg boluje sve više naših građana. Dosadašnje javne politike nisu smanjile teret raka, pa i dalje postoje razlike u pristupu i kvaliteti zdravstvene skrbi u različitim zemljama Europske unije i Europe i regijama unutar iste zemlje. Te nejednakosti dovode do značajnih razlika u ishodima liječenja i kvaliteti života bolesnika. Naša je zajednička odgovornost suočiti se s tim izazovima i raditi na pravednijem i učinkovitijem sustavu zdravstvene skrbi.

Mi, udruge pacijenata srednje i istočne Europe, sudionici Regionalnog sastanka „Glas onkoloških pacijenata“ ujedinjeni smo kao glas za onkološke bolesnike diljem Europe. Kao zagovornici oboljelih od raka, posvećeni prevenciji i pružanju podrške oboljelima, predani smo poboljšanju cjelokupne skrbi za oboljele i osiguravanju da svaki pacijent, bez obzira na to gdje živi, ima pristup najvišim standardima prevencije, rane dijagnostike, liječenja i kliničkih ishoda.

 

 

 

 

 

 

 

Suglasni smo oko sljedećeg:
 

1. Unaprjeđenje prevencije

Tražimo unapređenje prevencije kroz donošenje i provođenje sveobuhvatnih programa prevencije koji educiraju javnost o čimbenicima rizika i promiču zdrave stilove života.

 

2. Unaprjeđenje ranog dijagnosticiranja

Zalažemo se za unapređenje ranog otkrivanja malignih bolesti, osobito kroz povećanje dostupnosti usluga postojećih programa probira i potrebnih dijagnostičkih postupaka kako bi se osigurala pravodobna i adekvatna intervencija. Predlažemo organizirati nove i unaprijediti postojeće programe probira i povećati napore za poboljšanje odaziva u programe ranog otkrivanja onkoloških bolesti.

 

3. Unaprjeđenje mogućnosti liječenja

Ističemo važnost unaprjeđenja mogućnosti liječenja kroz osiguranje da svi pacijenti imaju dostupne sve potrebne njima primjerene i razumljive informacije, pravo na suodlučivanje o svom liječenju, standardizirane protokole liječenja, pravovremeni pristup najnovijim i najučinkovitijim tretmanima, uključujući i sudjelovanje u kliničkim ispitivanjima, te pravo na preciznu medicinu i personalizirano liječenje.

 

4. Optimiziranje kliničkih ishoda

Podržavamo i tražimo optimiziranje kliničkih ishoda kroz poticanje pristupa usmjerenog na pacijenta koji daje prednost kvaliteti života i dugoročnom preživljavanju te prikupljanje, praćenje i analiziranje podataka o ishodima liječenja.

 

5. Implementacija strategija i planova za borbu protiv raka

Upozoravamo na nužnost implementaciju strategija i planova za borbu protiv raka. Stoga naglašavamo važnost usklađivanje nacionalnih strategija i planova za borbu protiv raka s europskim dokumentima i njihovu implementaciju.

 

 

 

 

 

 

 

Naš poziv na akciju

 

Snažno smo posvećeni pojedinačnim i zajedničkim naporima i suradnji te apeliramo na sve dionike – kreatore i donositelje javnih politika, pružatelje zdravstvene skrbi, stručna društva, farmaceutsku industriju, industriju dijagnostičkih i medicinskih proizvoda, istraživače i širu zajednicu, ali i svakog pojedinca – na bolju povezanost i ulaganje više napora borbi protiv raka. Radeći zajedno, možemo stvoriti budućnost u kojoj će svaki pacijent oboljeli od raka dobiti skrb koja mu je potrebna i koju zaslužuje, bez obzira gdje živi.

 

 

 

Preporuke za smanjenje tereta raka

 
 

1. Unapređenje prevencije:

 

• Kampanje za edukaciju, podizanje svijesti i zdravstvene pismenosti:

pokrenuti i trajno održavati nacionalne kampanje prilagođene ciljnim populacijama za edukaciju javnosti o čimbenicima rizika od raka, kao što su uporaba duhana, neprilagođena prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti i prekomjerna konzumacija alkohola. Edukacija o čuvanju zdravlja i prevenciji bolesti mora postati nedjeljivi dio nastavnih kurikuluma u odgojno-obrazovnom procesu. Promicati promjenu načina života u očuvanju zdravlja i prevenciji raka i drugih kroničnih nezaraznih bolesti.

 

• Programi cijepljenja:

Promicati cijepljenje kao način sprječavanja infekcije koje uzrokuju rak i osigurati pristup cjepivima, kao što su cjepivo protiv hepatitisa za rak jetre i cjepivo protiv HPV-a za rak vrata maternice i druge karcinome uzrokovane ovom infekcijom. Osigurati probir u rizičnoj populaciji i liječenje infekcija radi sprječavanja nastanka raka.

• Utjecaj okoliša na zdravlje i zaštita na radu:

Zagovarati i nagrađivati politike kojima se smanjuje prisutnost i izloženost karcinogenim tvarima iz okoliša i podupire regulativa o sigurnosti na radu kako bi se osiguralo zdravo radno okruženje i minimizirali rizični čimbenici za nastanak raka.

 
 

2. Unapređenje rane dijagnostike:

• Programi probira:

Provesti i proširiti dostupne i pristupačne programe probira za uobičajene vrste raka, kao što su rak dojke, rak vrata maternice, rak debelog crijeva, rak prostate i rak pluća. Osigurati da ti programi dopru do stanovništva koje je slabo pokriveno i/ili visokorizično.

 

• Integracija primarne zdravstvene zaštite:

Obučiti i osnažiti pružatelje primarne zdravstvene zaštite da prepoznaju rane znakove i simptome raka te da bolesnike odmah upute na odgovarajuće dijagnostičko testiranje. Aktivno uključiti djelatnike u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u sveobuhvatnu onkološku skrb od primarne i sekundarne prevencije do skrbi na kraju života.

• Inovativne dijagnostičke tehnologije:

Ulaganje u najsuvremenije dijagnostičke alate i tehnologije kojima se poboljšava točnost i brzina otkrivanja raka, uključujući molekularna i genetska testiranja, te osigurati njihovu optimalnu dostupnost.

 

 

3. Unaprijediti mogućnosti liječenja:

 

• Pristup standardnoj i naprednoj terapiji:

Osigurati da svi pacijenti imaju adekvatne, njima razumljive i prihvatljive informacije na temelju kojih mogu sudjelovati u odlučivanju o vlastitom onkološkom liječenju (uključujući kirurško liječenje), pristup cijelom spektru liječenja raka, od standardne kemoterapije i zračenja do naprednih terapija poput imunoterapije, ciljane terapije i personaliziranog liječenja, potpornih terapija i svih terapija u cilju liječenja i sprečavanje povratka bolesti te osigurano pravo na drugo mišljenje.

 

• Sudjelovanje u kliničkim ispitivanjima:

Olakšati sudjelovanje bolesnika u kliničkim ispitivanjima pružanjem jasnih informacija i potpore, uklanjanjem prepreka za uključivanje i osiguravanjem različite zastupljenosti u ispitivanim populacijama. U regiji srednje i istočne
Europe potrebno je poticati provođenje većeg broja kliničkih ispitivanja, podići svijest o važnosti i dobrobiti kliničkih ispitivanja za pacijente, pružatelje zdravstvene zaštite, zdravstveni sustav i same države.

 

• Multidisciplinarni timovi:

Zagovarati obavezu osnivanja i rada timova za multidisciplinarnu skrb koji uključuju sve specijalnosti potrebne kako bi se osigurali sveobuhvatni i koordinirani planovi liječenja.

 

• Centri izvrsnosti:

Poticati razvoj i uspostavu centara izvrsnosti u cilju osiguranja što boljih uvjeta za liječenje oboljelih od raka.

 

• Precizna medicina i personalizirano liječenje:

Unaprijediti mogućnosti za molekularno vođeno, optimalno liječenje bolesnika u skladu s molekularnim karakteristikama njihovih tumora i njihovim osobnim životnim okolnostima vodeći brigu o kvaliteti života bolesnika.

 

• Palijativna skrb:

Osigurati uvjete da palijativno liječenje bude nedjeljivi dio sveobuhvatne onkološke skrbi od trenutka postavljanja dijagnoze, a za oboljele osobe koje se suočavaju s krajem života potrebno je osigurati adekvatnu i dostojanstvenu skrb na kraju života. Usvojiti planove i strategije za palijativnu skrb te ih implementirati u skladu s potrebama bolesnika i obitelji.

 
 

4. Optimiziranje kliničkih ishoda:

• Skrb usmjerena na pacijenta:

Razviti modele skrbi kojima se daje prednost kvaliteti života pacijenta, koji se ne bave samo liječenjem bolesti nego i očuvanjem tjelesnog zdravlja, kao i emocionalnom, socijalnom i psihološkom dobrobiti. Provesti planove za skrb o preživjelima koji podupiru dugoročno zdravlje i dobrobit te povratak u svijet rada ili u školu.

 

• Zdravstvena infrastruktura:

Ojačati zdravstvenu infrastrukturu i stručne resurse kako bi se osiguralo da su objekti odgovarajuće opremljeni i da imaju osoblje za pružanje visokokvalitetne skrbi za oboljele od raka, posebno u ruralnim i nedovoljno pokrivenim područjima. Dostupnošću IT tehnologija i dosezima telemedicine, ne postoji razlog da oboljela osoba iz bilo koje sredine ne bude prezentirana na multidisciplinarnom timu i da se za nju ne izradi adekvatan individualni plan onkološke skrbi.

 

• Prikupljanje podataka:

Ulagati u prikupljanje i analizu podataka o raku i ishodima liječenja bolesnika kako bi se utvrdile najbolje prakse, poboljšali protokoli liječenja i pratili ishodi vodeći računa o zaštiti i sprječavanju zloupotrebe podataka. Poticati suradnju između
istraživačkih ustanova, pružatelja zdravstvene skrbi i organizacija pacijenata radi poticanja inovacija i stalnog poboljšanja u skrbi za oboljele od raka. Razvijati svijest kod oboljelih osoba i njihovih obitelji o važnosti osobnih zdravstvenih podataka svake pojedine oboljele osobe za poboljšanje ishoda liječenja za sve slične njima. Potrebno je i defnirati koji će se konkretno podaci prikupljati i koji će se ishodi mjeriti, kako iz pozicije pružatelja zdravstvene zaštite, tako i iz pozicije oboljelih osoba. Rezultate ishoda liječenje učiniti dostupnima i nagrađivati najuspješnije, a ishode liječenja učiniti temeljnim kriterijem za upravljanje

 

 

 

 

 

 

Implementacija strategija i planova za borbu protiv raka

 
 
Kolektivno smo usvojili strategije i planove za borbu protiv raka, na nacionalnoj i EU razini, koji su svi usmjereni na poboljšanje ishoda liječenja raka i poboljšanje skrbi za onkološke pacijente. Međutim, stvarni učinak tih planova vidjet će se samo njihovom provedbom. Pacijenti su čekali dovoljno dugo i dočekali planove i strategije, i ne žele više predugo čekati za njihovu provedbu. Sada je vrijeme da svi dionici preuzete obveze pretvore u pretvore u provedive rezultate. A ključno je prepoznati i neprocjenjivu ulogu koju pacijenti mogu imati u tom procesu. Pacijenti nisu samo korisnici zdravstvenih usluga, oni su jedini koji imaju iskustvo života s bolešću, liječenjem i posljedicama liječenja i najvažniji su partneri za uspješnost svog liječenja, čime mogu značajno povećati učinkovitost političkih i javnih inicijativa. Naši uvidi mogu pomoći da prepoznamo nedostatke, odredimo prioritete i osiguramo da je skrb koja se pruža uistinu usmjerena na  pacijenta.

Uključivanjem pacijenata i udruga pacijenata u provedbu strategija i planova za borbu protiv raka ne samo da poštujete naše glasove, već i koristite našu mudrost kako bismo zajedno stvorili učinkovitija rješenja za smanjivanje
nejednakosti, poboljšanje ishoda liječenja i smanjivanje tereta raka. Radimo zajedno kako bismo osigurali da se svaki aspekt usvojenih planova i strategija ostvari bez daljnjeg odgađanja.

 

 

 

Organizacije potpisnici:

1. Alivia – Fundacja Onkologiczna, Poljska
2. Cancer Patients Voice, Češka
3. EZRA, Sjeverna Makedonija
4. Hrvatska udruga leukemija i limfomi (HULL), Hrvatska
5. Hrvatski forum protiv raka dojke Europa Donna Hrvatska, Hrvatska
6. JEDRA, Udruga za pomoć oboljelima od raka i drugih bolesti pluća, Hrvatska
7. Koalicija udruga u zdravstvu, Hrvatska
8. Krijesnica – udruga za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima, Hrvatska
9. Male pelvic cancers, Češka
10. Nana Gladwish – One in 8 Foundation, Bugarska
11. NVO Brini o sebi, Crna Gora
12. Savez žena oboljelih od raka dojke ISKRA, Bosna i Hercegovina
13. Srpski forum protiv raka dojke – EVROPA DONA SRBIJA, Srbija
14. Udruga žena oboljelih i liječenih od karcinoma – Caspera, Hrvatska
15. Udruga žena oboljelih i liječenih od raka Nismo same, Hrvatska
16. Udruga žena oboljelih i liječenih od raka SVE za NJU, Hrvatska
17. Udruženje pacijenata Srbije, Srbija
18. Udruženje pacijenta obolelih od melanoma UPOOM, Srbija
19. Udruženje “Renesansa” Sarajevo, Bosna i Hercegovina
20. Udruženje za borbu protiv raka jajnika i grlića maternice Progovori, Srbija
21. Udruženje za podršku edukaciju i prevenciju ženama obolelim od kancera dojke
”Žena uz ženu”, Srbija
22. Women association for ghting BC in Kosovo – RENESANSA, Kosovo
23. Združenje Europa Donna Slovenija, Slovenija
24. Zveza organizacij pacientov Slovenija, Slovenija
25. Ženski centar Milica – Nacionalno udruženje za zastupanje onkoloških pacijenata
sa rakom dojke i ginekoloških karcinoma, Srbija

 

 

IZVOR //
https://www.svezanju.hr/wp-content/uploads/2024/09/zagrebacka-deklaracija-2024-hr.pdf