Mediji u službi zdravlja // Kornat Vilović (HRT): “Transformacija zdravstva nije sprint nego maraton…”
Kako naglašava Svjetska zdravstvena organizacija i brojni znanstveni radovi, mediji imaju važnu i aktivnu ulogu u širenju zdravstvenih informacija i podataka široj javnosti, od poruka o prevenciji bolesti, metodama liječenja te najnovijim istraživanjima i razvojima u području medicine. Ta se svijest prenosi kroz obrazovne programe, članke i kampanje podizanja svijesti. Osim toga, mediji mogu motivirati pojedince i zajednice da poduzmu pozitivne korake za poboljšanje svog zdravlja. Ovo je osobito važno u vrijeme kada se pogrešne informacije i lažne vijesti vrlo lako šire. Općenito, mediji su temeljni stup u podizanju svijesti o zdravstvenim pitanjima pružanjem informacija, obrazovanjem, zagovaranjem i promicanjem pozitivnih promjena u zdravstvenom ponašanju pojedinaca i zajednica. Također, novinari i urednici posvećeni zdravlju i zaštiti potrošača vrlo često imaju i proaktivnu ulogu u osvještavanju o potrebi moderni(ji)h zdravstvenih politika ili adresiraju postojeće izazove u zdravstvenoj skrbi, čime su važna karika zdravstvenog ekosustava.
Upravo s ciljem odavanja priznanja novinarima i urednicima koji su svoju ekspertizu posvetili temama zdravstva, zdravlja i zaštite potrošača, Health Hub Vam ponosno u seriji intervjua “Mediji u službi zdravlja” predstavlja važne dionike našeg zdravstvenog ekosustava koji kroz svojim predanim radom i kroz razne medijske formate i kanale, godinama unaprjeđuju kvalitetu zdravstvene pismenosti nacije te daju vjetar u leđa boljoj zdravstvenoj skrbi na dobrobit pacijenata.
Tim povodom razgovarali smo s Kornatom Vilovićem, urednikom emisije Zelena linija na HRT-u koji je vrlo često popratio teme zelenog zdravstva i zdravstvenog turizma. Ovaj dinamični urednik, novinar i voditelj na svom LinkedIn profilu naveo je kako donosi odluke u djeliću sekunde, u kombinaciji s iskustvom. Direktan je novinar s bogatim iskustvom u radu u televizijskog industriji. Vješt je u koordiniranju timova za prijenose uživo, izvrstan u praćenju trendova na horizontu, kada je riječ o medijskoj produkciji ima pregršt utakmica u nogama, iskusan je medijski i komunikacijski stručnjak s magistarskim studijem na području novinarstva na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.
Kornat Vilović
urednik, voditelj i novinar
HRT, Zelena linija
Kornat Vilović, urednik, voditelj i novinar, HRT, Zelena linija
Zašto o zdravstvu pričamo samo kada smo bolesni?
Zdrav čovjek ima tisuću želja, bolestan samo jednu.
Koliko smo puta čuli ovu izreku u svom životu a koliko smo je puta svjesno ignorirali na razini sustava i paušalno obrađivali od strane medija. Zdravstvo je previše bitna tema da bi bilo prepušteno slučajnom formiranju javnog mnijenja temeljnog na neprovjerenim činjenica i sustavnom zanemarivanju.
Umjesto da se bavimo integracijom i strateškim planiranjem zdravstva kao jednim od ključnih stupova države, bavimo se političkim i ostalim igrama u svrhu diskreditiranja određenih pojedinaca unutar tog istog sustava.
Health Hub je jedna od rijetkih platformi koja zahvaljujući svojoj osnivačici Aniti Bujanić pokušava nešto, pa reklo bi se skoro nemoguće na ovim prostorima a to je postizanje sinergijskog učinka na svim razinama zdravstva; od farmaceutske industrije, doktora, zdravstvenih djelatnika i srodnih sektora, pa sve do vrijedne administracije koja se suočava sa sve većim zdravstvenim izazovima naših građana.
Kornat Vilović, urednik, voditelj i novinar, HRT, Zelena linija
Kako onda restrukturirati medijsku sliku zdravstva?
Mediji bi trebali nadići niske strasti i pobude tzv. click baitove i spektakularne naslove “per se” i ne bi smjeli poistovjećivati razne političare sa zdravstvom u cjelini, već bi na jedan miran i profesionalan način trebali dugoročno graditi svijest građana prema vlastitom ali i sustavnom zdravlju, to jest s kakvim se problemima susreće i prema kuda u budućnosti želi ići. Trenutačno tu funkciju najbolje odrađuje Anita s svojim timom.
Odvajanje različitih dijelova zdravstva od cjelokupnog sustava mi je neprihvatljivo. I upravo tu dolazi zadatak medija da na prvom mjestu informira, obrazuje ali i na neki način stvori medijski okvir u kojem pitanje zdravstva neće biti u istoj areni kao i drugi politički dionici već kao stup kojeg bi svi mi trebali zajedno podržavati, nadograđivati a ne svojim postupcima rušiti.
Kada postavimo takva pravila onda će se svi igrači u njemu početi prilagođavati. Možda zvuči preoptimistično i složio bih se s vama no znamo da je lakše nešto gaziti nego stvarati.
“Odvajanje različitih dijelova zdravstva od cjelokupnog sustava mi je neprihvatljivo.
I upravo tu dolazi zadatak medija da na prvom mjestu informira, obrazuje ali i na neki način stvori medijski okvir u kojem pitanje zdravstva neće biti u istoj areni kao i drugi politički dionici već kao stup kojeg bi svi mi trebali zajedno podržavati, nadograđivati a ne svojim postupcima rušiti…”
Kornat Vilović, urednik, voditelj i novinar, HRT, Zelena linija
U svojoj emisiji “Zelena Linija” na HRT-u se bavite zelenim i održivim temama, je li moguće i u kojoj mjeri te principe primjeniti i na područje zdravstva?
Svatko počinje od sebe, osobno možda nisam najbolji primjer “zdravog života”, previše pušim, premalo vježbam, živim novinarski život haha, … no s druge strane recikliram i jedem manje crvenog mesa, naravno na zahtjev supruge 😊 i tješim se kako nije sve tako loše.
No one prave promjene vidim kod svoje sedmogodišnje kćeri, u njezinom svijetu ja sam opinion maker, njezin medij i kao svako dijete ona upija ono što joj se prezentira. Primjerice, svjesna je da je šećer loš za zube, zna da će od previše gledanja u mobitel i uz razne Reels-e „otupiti“, umjesto raznih umjetnih sokova pije vodu, baca plastiku… Stvar je u tome da ona zaista to živi, dok su starije generacije toga samo svjesni ali, budimo realni, rijetko tko prakticira zdrav pristup životu u svojoj punini.
“Transformacija zdravstva nije sprint nego maraton…”
Kornat Vilović, urednik, voditelj i novinar, HRT, Zelena linija
Ista stvar je i na razini sustava, znamo da mi osobno nećemo puno toga promijeniti, ali ako tu, dobru misao, svi zajedno prenesemo budućim generacijama, onda će one zaista i živjeti zdravije, a ne samo promišljati o tome „koja susjeda ima najbolje veze u bolnici jer i nakon drugog srčanog i dalje puši.“
S druge strane ne smijemo zaboraviti da je svaki planinar koji je ikada preminuo na Mount Everestu za života bio visoko motivirani pojedinac.
Zato umjereno.
Transformacija zdravstva nije sprint već maraton, a ekipa iz Health Hub-a je krenula u ovu tešku utrku i želim im svu sreću u daljnjem radu.