Kolumna “Vonkica Palonkica” povodom Svjetskog dana osoba s Down sindromom; Intervju s Janjom Kvesić: “Martina je naš ponos – Obitelj ima ključnu ulogu u integraciji osoba s Down sindromom”
ovodom Svjetskog dana Down sindroma, za kolumnu “Vonkica Palonkica” i Health Hub, razgovarali smo s gđom. Janjom Kvesić, majkom mlade 27-godišnjakinje Martine, koja ima Down sindrom, ali koja je uz neizmjernu ljubav i podršku velike obitelji njihov veliki ponos i uzor drugima!
Martina Kvesić okružena svojom obitelji
Koliko je važna podrška obitelji i okoline prilikom odgoja i integracije osobe s Down sindromom?
S obzirom da je obitelj osnovna jedinica društva i prvo okruženje kojega dijete sa Sy Down upoznaje, smatram da ima ključnu ulogu u odgoju i integraciji. Ako obitelj prihvati dijete sa Sy Down, u odgoju pruži ljubav i zaštitu umjesto zanemarivanja, tada i društvo, odnosno okolina, se ponaša sukladno tome.
S kojim ste se preprekama i izazovima najviše suočavali?
Nedostatak informacija, s obzirom da je moje dijete sada ima 27 god, kao i nepostojanje grupa za podršku.
Martina Kvesić
Da li sustav može napraviti više kako bi od ranog djetinjstva pomogao kvalitetnijoj integraciji i edukacijskoj rehabilitaciji djece s Down sindromom?
Sustav bi morao osigurati da djeca sa Sy Down uživaju u normalnom djetinjstvu, rastu bez većih traumatičnih situacija, i s obzirom na mogućnosti, postanu samostalne osobe.
Za postizanje navedenih ciljeva važna je psihosocijalna, medicinska i pravna potpora, kako djeci tako i roditeljima, odnosno obitelji. Zakonski okviri, provođenje informacija i dostupnost službama u razdoblju ranog djetinjstva nezaobilazni su faktori u razvoju.
Postoji li razlika u mogućnostima za razvoj i rehabilitaciju osoba s Down sindromom u manjim zajednicama u odnosu na velike gradove? Gdje vidite priliku za napredak?
Veliki gradovi svakoj osobi, pa tako i osobi sa Sy Down., pružaju veće mogućnosti u odnosu na manje sredine. Tu se podrazumijeva osnivanje centara za razvoj i rehabilitaciju gdje se kroz timski rad stručnih osoba nastoji djelovati od najranije dobi na razvoj i osposobljavanje.
Martina Kvesić
Kada biste imali mogućnosti birati najbolju podršku i uvjete za sebe i svoje dijete, što bi to bilo, a nedostajalo vam je od sustava kao potpora?
Djeca sa Sy Down imaju pravo dobiti ono što im prema temeljnim pravima svakog djeteta i pripada, a to je pravo na obrazovanje, tj. prilagodba nastavnog plana kako bi se postigao najveći napredak u učenju zajedno sa vršnjacima.
Kakvu biste budućnost poželjeli za osobe s Down sindromom kada je riječ o obrazovanju i pronalasku idealnog posla za njih u zajednici?
Osoba sa Sy Down nije bolesna osoba samo je malo “drugačija”. Kako je cilj svake osobe kada dođe u određene godine rad i zapošljavanje, tome cilju teži i osoba sa Sy Down. Zapošljavanje pruža mogućnost samostalnosti, stiče se osjećaj samopoštovanja, samopouzdanja, osobne i društvene odgovornosti kao i socijalne uključenosti. Trenutna praksa je zapošljavanje na određeno vrijeme, jedna kalendarska godina, mada smatram da bi trebalo poticati zapošljavanje i samozapošljavanje na neodređeno vrijeme.
INTERVJU I AUTORICA KOLUMNE:
Ivona Kvesić, mag. rehab. educ,
Vonkica Palonkica, kreativno-edukacijski hub