Kolumna Nurses Corner (Tihana Gašpert): Uloga medicinskih sestara u sustavu socijalne skrbi – “Advanced Nurse Practitioner” u domovi za starije osobe
kolumni Nurses Corner, Tihana Gašpert, mag. med. techn., glavna sestra Doma za starije osobe “Mali Kartec”, osvrće se na suvremene trendove u sestrinstvu uz naglasak na učinkovito vodstvo i afirmiranje sestrinstva u zdravstvenom sustavu.
Tihana Gašpert, mag. med. techn., glavna sestra Doma za starije osobe “Mali Kartec”
U današnjem zdravstvenom pejzažu, medicinske sestre i tehničari u socijalnoj skrbi igraju ključnu, ali često nedovoljno prepoznatu ulogu. Izazovi s kojima se suočavaju zahtijevaju ne samo osnaživanje njihove profesionalne pozicije, već i zajednički napor kako bismo stvorili održivije uvjete za njihov rad i doprinijeli perspektivnijoj budućnosti zdravstvene skrbi.
U prvom planu, potrebno je temeljito promisliti o obrazovnim inicijativama koje ciljaju na specifičnosti socijalne skrbi. Ulaganja u obrazovanje trebaju se fokusirati na stvaranje programa koji reflektiraju kompleksnost izazova s kojima se suočavaju medicinske sestre i tehničari u socijalnoj skrbi. To uključuje naglasak na međuljudskim vještinama, upravljanju stresom te razumijevanju socijalnih i emocionalnih aspekata pacijentske skrbi.
S obzirom da u domovima za starije osobe liječnici nisu prisutni tijekom 24 sata, u obrazovne inicijative koje bi se implementirale u domovima za starije osobe trebalo bi uključiti koncept napredne medicinske sestre/praktičara (advanced nurse practitioner), uzimajući u obzir specifičnosti gerijatrijske skrbi, kao što je to učinjeno u zapadnim državama Europe, Sjevernoj Americi i Australiji.
Obrazovni programi trebali bi naglasiti duboko razumijevanje procesa starenja, specifičnih zdravstvenih potreba starijih osoba te pristupa njezi i prevenciji bolesti u toj populaciji. Medicinske sestre trebale bi razviti napredne vještine koje uključuju samostalno donošenje odluka u pružanju kompleksne zdravstvene skrbi, što uključuje dijagnostiku, upravljanje terapijom i hitne intervencije.
Photo by Freepik
Komponenta edukacije o prevenciji i zdravstvenom promicanju također bi trebala biti ključna. Medicinske sestre trebale bi biti osposobljene za aktivno sudjelovanje u strategijama prevencije bolesti, promicanju zdravlja i pružanju edukacije pacijentima, s ciljem poboljšanja dugoročnog blagostanja starijih osoba.
Paralelno s obrazovnim inicijativama, ključno je poticati inovacije u praksi socijalne skrbi. Medicinske sestre i tehničari trebaju biti poticani da istraže nove pristupe skrbi koji će poboljšati kvalitetu života pacijenata u socijalnom kontekstu. Uvođenje suvremenih tehnologija također je neophodno kako bi se olakšao rad i optimizirala skrb.
Osim toga, neophodno je poticati dijalog između stručnjaka u socijalnoj skrbi, donositelja odluka i javnosti kako bismo zajednički oblikovali održiviju budućnost. To uključuje aktivno zagovaranje za politike koje podržavaju specifične potrebe medicinskih sestara i tehničara u socijalnoj skrbi, stvaranje boljih radnih uvjeta te povećanje društvene svijesti o njihovoj ključnoj ulozi.
U konačnici, ponovno osnaživanje medicinskih sestara i tehničara u socijalnoj skrbi zahtijeva ciljane inicijative i pažljivo oblikovanu podršku kako bi se osigurala vidljivost njihove neophodne uloge u zajednici. Samo kroz zajednički angažman možemo izgraditi održivu budućnost zdravstvene skrbi u socijalnom kontekstu.
Photo by Freepik