Ivan Olujić, Cisco: “Digitalna inteligentna rješenja u zdravstvu transformiraju skrb i ishode” (PRIME HFD)
Prenosimo Vam intervju s Ivanom Olujićem iz kompanije CISCO, koji je dao za posebnu publikaciju posvećenu onkologiji, PRIME, u izdanju Hrvatskog farmaceutskog društva povodom Europskog tjedna borbe protiv raka 2020. godine.
Kakvu budućnost predviđate, kada je riječ o digitalnoj komunikaciji između pacijenata i pružatelja zdravstvene skrbi?
Digitalna transformacija omogućuje kontinuirani razvoj i proširenje usluga i podataka, pomaže bolnicama koordinirati bolju zdravstvenu skrb o pacijentima, sigurnu razmjenu informacija i jednostavniju komunikaciju, a uz to nova rješenja pomažu uštedjeti vrijeme i novac. Potrebne su strategije uz koje zdravstvene organizacije postižu pozitivne rezultate za pojedince i skupine. Digitalizacija može utjecati na svaki aspekt pružanja skrbi pacijentima; omogućuje pametnije izbore i kvalitetnije korištenje vremena i resursa kako bi omogućila djelatnicima zdravstvenih organizacija da provedu više vremena u komunikaciji s pacijentima.
Nova generacija pacijenata nije voljna trošiti vrijeme na tradicionalne procese i papirologiju; žele neposredan pristup liječnicima, laboratorijskim rezultatima i kontakt centrima. Žele transparentnost cijena i dostupnost podataka koji pomažu u donošenju odluka u zdravstvu. Očekuju razinu pogodnosti sličnu onoj koja je dostupna u maloprodaji i bankarstvu, a koristit će društvene medije kako bi sve obavijestili dobivaju li očekivanu uslugu ili ne.
Takva očekivanja mogu otvoriti nove mogućnosti zdravstvenim organizacijama. Na primjer, inteligentni kontakt centri i komunikacijska rješenja u stvarnom vremenu koja olakšavaju pristup medicinskoj skrbi s bilo kojeg uređaja i nude alate za suradnju koji podržavaju govor, video, komunikaciju putem chata i dijeljenje dokumenata. Pomoću ovih mogućnosti djelatnici zdravstvenih organizacija u stvarnom vremenu postižu potpuni pregled pacijenta, a pacijenti višenamjensko iskustvo.
Digitalna transformacija također pomiče skrb pacijenata na novu razinu intimnosti i informacija. U narednim godinama, milijuni pacijenata pristupit će se prvim virtualnim konzultacijama, koristiti instalirane aplikacije za zdravlje i svoje pametne telefone kao dijagnostički alat. Poticanjem inovativnijih pristupa ostvaruje se vizija skrbi pacijenata bilo gdje, s bilo kojeg uređaja, u bilo kojem trenutku.
Više informacija o digitalizaciji zdravstvenog sustava možete pročitati ovdje: Virtual tour: Cisco healthcare experience
Koji su najaktualniji trendovi u digitalnoj komunikaciji koji bi mogli biti od važnosti za zdravstvo budućnosti?
Novi načini komunikacije kroz kolaboracijska rješenja već su u uporabi. Danas pacijenti očekuju iskustva poput savjetovanja na daljinu, mogućnosti povezivanja i pristupu mobilnih usluga na svim lokacijama. Osoblje u bolnicama očekuje sigurno digitalno okruženje koje omogućava učinkovitiji rad i pružanje bolje usluge, uz pristup sustavima koji su im potrebni s bilo kojeg uređaja ili lokacije, u bilo kojem trenutku. Cilj bilo koje suvremene zdravstvene organizacije su osobna iskustava, povećana dostupnost skrbi uz zaštitu pacijenata i njihovih podataka, te jednostavna komunikacija i sigurno dijeljenje informacija. Pritom je svakako bitno ne zaboraviti problematiku privatnosti i zaštite podataka. Zdravstvena industrija se brzo mijenja jer bolja povezanost poboljšava učinkovitost, a inovacije daju sve bolje rezultate.
U vrijeme COVID-19, kako bi se smanjio fizički kontakt između pacijenata, liječnika i timova za njegu, zdravstveni radnici koriste Webex uređaje i Webex platforme za virtualne sastanke, sigurne konzultacije i razmjenu poruka. Uz Meraki rješenja ili Cisco mrežne proizvode bolnicama se omogućuje povezanost s različitim lokacijama i pristup informacija u stvarnom vremenu. Osim sigurnosti Cisco Webex alata, Cisco nudi rješenja koja su dizajnirana za zaštitu udaljenih zaposlenika bilo gdje, bilo kada i na bilo kojem uređaju: Duo, Umbrella, Advanced Malware Protection (AMP) for Endpoints i AnyConnect.
Koliko je digitalna pismenost važna za pacijente, zdravstvene stručnjake i zdravstvenu administraciju u budućnosti?
Digitalizacijom zdravstva otvaraju se nove mogućnosti pristupa korisnicima i nuđenja dijela usluga i održavanja kontakta digitalnim putem. Korisnici očekuju bržu raspoloživost i dostupnost bazične zdravstvene usluge, mogućnost video konzul- tacija i usluge. Kako bi podržali ove trendove, ustanove moraju osigurati mogućnost korištenja računala i mobilnih uređaja (BYOD politika), tehnologije za usmjeravanje procesa i postizanja inovacija (IoT tehnologije), cloud usluge za poboljšanje fleksibilnosti i uštede troškova, te analitiku radi razumijevanja ponašanja pacijenata i liječnika kako bi poboljšali zdravstvenu zaštitu. Tehnička pismenost je vrlo važna, a naglasak treba biti na daljnjoj edukaciji zdravstvenih djelatnika o mogućnostima digitalnih
rješenja. Vrijeme je da iskoristite moć digitalne tehnologije kako za nove načine pružanja zdravstvene usluge, tako i za poboljšanje kvalitete skrbi i smanjenje troškova.
Cisco već 20 godina surađuje s različitim pružateljima zdravstvenih usluga, poduzetnicima, proizvođačima proizvoda, medicinskim istraživačkim ustanovama i farmaceutskim kompanijama. Omogućuje inovacije u više od 17.000 zdravstvenih organizacija u 118 zemalja i svakodnevno pomiče granice onoga što je u zdravstvu moguće. Cisco nudi inovativna rješenja za sigurnost mreže i organizacija kako bi zaštitili pacijente, njihove podatke i uređaje.
TEKST JE PREUZET UZ DOZVOLU HRVATSKOG FARMACEUTSKOG DRUŠTVA SA REFERENCE:
Hrvatsko farmaceutsko društvo je povodom Europskog tjedna borbe protiv raka 2020. te u čast hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije, predstavilo digitalnu publikaciju PRIME ONCOLOGY (Policy PlatfoRm for Integrated Care & Digital TransforMation in HealthcarE). Riječ je o jedinstvenoj platformi zdravstvenih politika za integralnu skrb i digitalnu transformaciju u zdravstvu. Ovakva vrsta digitalne publikacije, koja je u potpunosti posvećena temi onkologije jedinstvena je u Hrvatskoj i šire. Po prvi put, na vrlo inovativan i moderan način prikazane su sve teme vezane za područje onkologije, o kojima su svoje mišljenje dali najveći stručnjaci zdravstvenog sustava, od ministra zdravstva, preko specijaliziranih liječnika i ljekarnika pa sve do udruga pacijenata, s naglaskom na pogled u budućnost onkološke skrbi. Poseban naglasak je stavljen i na europske stručnjake, koji su svoje mišljenje, iskustva i najbolje prakse podijelili upravo u ovoj publikaciji.
Osim tema, poput prevencije i najnovijih dostignuća u dijagnostici, modernih terapija, komunikacije i skrbi onkoloških bolesnika, u digitalnoj publikaciji PRIME nalazi se i niz vrlo zanimlljivih i aktualnih istraživanja, poput Utjecaja pandemije COVID-19 na liječenje raka ili pametne onkološke skrbi u doba umjetne inteligencije i chatbotova. Ovom publikacijom Hrvatsko farmaceutsko društvo je izrazilo veliku podršku u donošenju Nacionalnog strateškog okvira protiv raka, kao i Europskog plana protiv raka, te je ponovno na konstruktivan i kreativan način povezalo sve dionike zdravstva i administracije da integriranim pristupom ponude nove ideje i rješenja za poboljšanje ishoda liječenja i dostupnost učinkovitoj i suvremenoj onkološkoj skrbi.
Cjelovita digitalna publikacija je dostupna na stranicama i društvenim mrežama Hrvatskog farmaceutskog društva.