EIT HEI Inicijativa „otključat“ će inovacijski potencijal u europskom visokom obrazovanju – Među odabranim projektima je 4InnoPipe međunarodnog konzorcija u kojem je i Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta
uropski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) sa zadovoljstvom je objavio 26 konzorcija odabranih za sudjelovanje u Inicijativi EIT HEI. Gotovo 300 institucija visokog obrazovanja i njihovih partnera iz 38 zemalja dobit će ukupno do 31,2 milijuna eura za jačanje svojih inovacijskih kapaciteta.
Inicijativa EIT-a za visoko obrazovanje (EIT HEI): Izgradnja inovacijskih kapaciteta za visoko obrazovanje je zajednička aktivnost EIT zajednice koju koordinira EIT RawMaterials. Ova inicijativa je ključni cilj za Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) kao dio njegove nove strategije, EIT Strategic Innovation Agenda 2021−2027. Inicijativa ima za cilj podržati institucije visokog obrazovanja stručnošću i izobrazbom, pristupom inovacijskom ekosustavu EIT-a i financiranjem, omogućavajući im da razviju akcijske planove za inovacije koji nadopunjuju potrebe pojedinačnih institucija visokog obrazovanja.
Mariya Gabriel, europska povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade tim povodom je izjavila: ‘Tijekom prošle godine Inicijativa EIT HEI napravila je ogroman iskorak kako bi institucije visokog obrazovanja učinile inovativnijima i poduzetnijima povezujući ih s poduzećima i istraživačkim centrima. Dodatno će 294 organizacije imati koristi od stručnosti, podučavanja i razmjene znanja. Ova će im potpora pomoći izgraditi lokalne inovacijske ekosustave i postići stvarne institucionalne promjene.’
Među projektima EIT HEI je odabran i projekt 4InnoPipe međunarodnog konzorcija u kojem je Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta punopravni partner, uz Health Hub kao pridruženog partnera.
Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta ovom prigodom je istaknula: „Vrlo smo ponosni što smo punopravni partner u EIT HEI inicijativi zajedno sa Sveučilištem u Helsinkiju, Sveučilištem Reutlingen, Akademskim sveučilištem u Kijevu te Verticalom na projektu 4InnoPipe. Remodelirat ćemo naše kanale akademskih inovacija od ideje do internacionalizacije, putem udruživanja snaga, dijeljenja stručnosti i udruživanja resursa kako bismo potaknuli inovacije i start-upove temeljene na zdravlju i održivosti. 4InnoPipe adresira ovaj izazov i ima za cilj osnažiti sveučilišta u svakoj fazi njihovog razvoja inovacija.“
Pridruženi partneri diljem Europe su Technical University of Liberec, AGRIVI, Wespa Spaces, Health Capital Helsinki, INNOPORT Reutlingen, PISAK-Poduzetnički inkubator Sisak, Fil Rouge Capital, SPARK Finland i Alfred Ritter GmbH & Co KG.
O projektu 4InnoPipe
Sveučilišta imaju potencijal širokog utjecaja na društvo i gospodarstvo kroz obrazovanje budućih poduzetnika i translacijuj rezultata akademskih istraživanja u inovativna i, naposlijetku, uspješna poduzeća. Međutim, ovaj uspjeh često je ograničen nedostatkom namjenskih resursa i nedostatkom stručnih aktivnosti potpore inovacijama i poduzetništvu unutar sveučilišta. Kao rezultat toga, ulaganja u jednu od četiri faze inovacijskog cjevovoda (ideja, izum, inkubacija i internacionalizacija) često se vrše nauštrb ostalih, čak i ako bi one bile jednako potrebne za učinkovit i nesmetan prijelaz ideja u održiva poduzeća. Kako bi sveučilišta postigla svoj puni učinak, potreban je odgovarajući sustav podrške na cijelom putu od ideje do pokretanja i ubrzanja.
4InnoPipe preuzima ovaj izazov i ima za cilj osnažiti sveučilišta u svakoj fazi njihovog razvoja inovacija. Ovaj pilot projekt ima za cilj poticanje akademskih inovacija od početka do kraja, s fokusom na tehnologije koje promiču zdrave ljude i zdrav okoliš: prehrambena tehnologija, eko-inovacije i održiva farmaceutika.
4InnoPipeov model suradnje temelji se na snažnoj komplementarnosti partnera, kako bi se maksimalno povećao utjecaj koji sveučilišta mogu imati u svojim regionalnim ekosustavima. Unutar konzorcija kojeg čine Sveučilište u Helsinkiju, Sveučilište Reutlingen, Akademsko sveučilište u Kijevu i Zagrebačka škola ekonomije i managementa, preoblikovat će se kanali akademskih inovacija od ideje do internacionalizacije, udruživanjem snaga, dijeljenjem stručnog znanja te udruživanjem resursa za jačanje zdravstvenih inovacija i inovacija temeljenih na održivosti, kao i start-upova sa sveučilišta.