Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije: “Borba protiv raka jedan je od glavnih prioriteta ove Komisije” (PRIME HFD)
Tijekom Vašeg mandata kao europska zastupnica u Europskom parlamentu iznimno ste bili angažirani u borbi protiv raka. Što Vas je motiviralo na Fight&Win?
Za vrijeme mog mandata u Europskom parlamentu odlučila sam pokrenuti projekt Fight&Win zbog niza primjera iz mog najbližeg okruženja, ali i užasavajućim statistikama o velikom broju oboljelih. „Fight&Win“ konferencije organizirane su diljem Hrvatske, ali i u Bruxellesu, s ciljem jačanja svijesti o važnosti prevencije i borbe protiv raka, poticanja razmjene iskustava u svrhu informiranja i edukacije, utvrđivanja zajedničkih smjernica za borbu protiv raka i osiguranja dostojanstvenog života svim pacijentima koji su preboljeli rak. U projektu su sudjelovali brojni liječnici, onkolozi, pacijenti koji su dijelili svoja osobna iskustva, a na velikoj konferenciji u Zagrebu sudjelovao je i predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Obzirom da sam dugi niz godina aktivno sudjelovala u skupini zastupnika u Europskom parlamentu „Zastupnici protiv raka (MAC)“, posebno mi je drago da smo kroz „Fight&Win“ projekt pomogli u formiranju istoimene skupine zastupnika i u Hrvatskom saboru. Veliki problem u Hrvatskoj predstavlja zabrinjavajuće malen odaziv na već postojeće programe ranog otkrivanja što smanjuje šanse pacijenta da nakon dijagnoze dobije pravovremeno i optimalno liječenje. To je nešto što na osobnoj razini moramo popraviti – postati odgovorni prema sebi, svom zdravlju, a naposljetku i prema svojoj obitelji i bližnjima. Rak preuzima cjelokupan život oboljelih te zahvaća ne samo oboljele, već i njihovu obitelj i prijatelje. Te promjene odražavaju se i na identitetu osobe te ostavljaju fizičke i psihološke tragove.
„Rak preuzima cjelokupan život oboljelih te zahvaća ne samo oboljele, već i njihovu obitelj i prijatelje…“
Kako ocjenjujete postojeće aktivnosti Komisije u borbi protiv raka?
Borba protiv raka jedan je od glavnih prioriteta ove Komisije. Nije slučajno što ju je predsjednica Ursula von der Leyen od samog početka uključila u svoj političke smjernice. Mnogi moji kolege bili su uključeni u borbu protiv ove bolesti ili imaju svoju osobnu povijest povezanu s njom, bilo to kao bivši pacijenti ili kroz slučaj u obitelji. Stoga smo 4. veljače 2020., pod vodstvom moje kolegice Stelle Kyriakides, povjerenice za zdravstvo, pokrenuli „Europski plan za borbu protiv raka“ na velikom događaju u Europskom parlamentu i pokrenuli javno savjetovanje koje je trajalo do 21. svibnja i bilo je upućeno građanima, pacijentima, skrbnicima, zdravstvenim radnicima i organizacijama koje su uključene u prevenciju raka, dijagnozu, liječenje, njegu i istraživanje. Kao sljedeći korak, procijenit ćemo taj doprinos i vidjeti kako možemo osmisliti akcije za podršku državama članicama i dionicima pokrivajući cijeli ciklus bolesti, počevši od prevencije i rane dijagnoze do liječenja i kvalitete života pacijenata i onih koji su preboljeli rak.
Kao potpredsjednica Europske komisije zaduženi ste za konferenciju The Future Of Europe. Koliko u toj budućnosti ima prostora za zdravstvene teme, pa tako i za rak?
Ideja Konferencije o budućnosti Europe jest približiti se građanima i s njima raspravljati o temama od europskog značaja. Nastojat ćemo se baviti onim temama koje su građanima bliske i koje žele iznijeti u prvi plan. Dok šest prioriteta Komisije i Strateški program Europskog vijeća postavljaju cjelokupni okvir za to, uvjerena sam da će građani staviti poseban naglasak na teme vezane uz zdravlje. U trenutnoj pandemiji koronavirusa mnogi od nas imaju pitanja i prijedloge vezane za javno zdravstvo te kako EU može odlučno djelovati i bolje podržavati države članice, regije i građane. Vjerujem da će sličan interes postojati i u borbi protiv raka. U svakom slučaju, otvoreni smo za raspravu i ovoj temi, a o tome će građani odlučiti.
Veliki problem današnjeg doba su dezinformacije i lažne vijesti. Jedan od 12 Europskih kodova protiv raka promiče i cijepljenje kao metodu zaštite od raka (hepatitis B, HPV), a protucjepiteljske skupine često iznose niz neprovjerenih informacija. Koliko je važno da se Europa bori protiv lažnih vijesti?
Lažne vijesti i dezinformacije predstavljaju prijetnju našim demokracijama, sigurnosti i zdravlju, a borba protiv njih ključni je prioritet za Europsku uniju, posebno tijekom krize. Na razini EU borba protiv dezinformacija zajednički je napor koji uključuje sve europske institucije. Da bi pomogla u borbi protiv dezinformacija, EU surađuje s online platformama, potiče ih da promiču vjerodostojne izvore, niže rangiraju sadržaje koji su provjereno netočni ili koji dovode u zabludu te uklone nezakonit sadržaj ili sadržaj koji bi mogao biti štetan za zdravlje.
Europska komisija također je objavila letak s ključnim informacijama o borbi protiv dezinformacija, uz redovito pružanje pristupa činjeničnim i znanstvenim informacijama o virusu i reakciji EU-a. https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/corona_fighting_disinformation.pdf
Europska služba za vanjsko djelovanje uspostavila je posebnu radnu skupinu i web stranicu za borbu protiv dezinformacija koja se svakodnevno ažurira vijestima i analizama: https://euvsdisinfo.eu/news/ .
TEKST JE PREUZET UZ DOZVOLU HRVATSKOG FARMACEUTSKOG DRUŠTVA SA REFERENCE:
Hrvatsko farmaceutsko društvo je povodom Europskog tjedna borbe protiv raka 2020. te u čast hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije, predstavilo digitalnu publikaciju PRIME ONCOLOGY (Policy PlatfoRm for Integrated Care & Digital TransforMation in HealthcarE). Riječ je o jedinstvenoj platformi zdravstvenih politika za integralnu skrb i digitalnu transformaciju u zdravstvu. Ovakva vrsta digitalne publikacije, koja je u potpunosti posvećena temi onkologije jedinstvena je u Hrvatskoj i šire. Po prvi put, na vrlo inovativan i moderan način prikazane su sve teme vezane za područje onkologije, o kojima su svoje mišljenje dali najveći stručnjaci zdravstvenog sustava, od ministra zdravstva, preko specijaliziranih liječnika i ljekarnika pa sve do udruga pacijenata, s naglaskom na pogled u budućnost onkološke skrbi. Poseban naglasak je stavljen i na europske stručnjake, koji su svoje mišljenje, iskustva i najbolje prakse podijelili upravo u ovoj publikaciji.
Osim tema, poput prevencije i najnovijih dostignuća u dijagnostici, modernih terapija, komunikacije i skrbi onkoloških bolesnika, u digitalnoj publikaciji PRIME nalazi se i niz vrlo zanimlljivih i aktualnih istraživanja, poput Utjecaja pandemije COVID-19 na liječenje raka ili pametne onkološke skrbi u doba umjetne inteligencije i chatbotova. Ovom publikacijom Hrvatsko farmaceutsko društvo je izrazilo veliku podršku u donošenju Nacionalnog strateškog okvira protiv raka, kao i Europskog plana protiv raka, te je ponovno na konstruktivan i kreativan način povezalo sve dionike zdravstva i administracije da integriranim pristupom ponude nove ideje i rješenja za poboljšanje ishoda liječenja i dostupnost učinkovitoj i suvremenoj onkološkoj skrbi.
Cjelovita digitalna publikacija je dostupna na stranicama i društvenim mrežama Hrvatskog farmaceutskog društva.