Digit-Heal i Hrvatsko katoličko sveučilište organizirali konferenciju o umjetnoj inteligenciji i zdravstvu
a Hrvatskom katoličkom sveučilištu održana je znanstvena konferencija Umjetna inteligencija i zdravstvo – izazovi i potencijali. Ovaj događaj ujedno je označio završetak istraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost (HrZZ) pod nazivom (Novi) etički i društveni izazovi digitalnih tehnologija u domeni zdravstva, koji je vodio izv. prof. dr. sc. Ante Čartolovni.
Stručnjaci iz medicinskog, institucionalnog i pravnog sektora te zdravstvene industrije sudjelovali su na konferenciji, doprinoseći raspravi kroz prezentacije i panel debate.
Konferencija je započela pozdravnim govorom prof. dr. sc. Roberta Antolovića, prorektora za znanost Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Naglasio je važnost projekta Digit-HeaL, istraživačkog rada laboratorija Digit-HeaL te značaj rasprave o ovoj ključnoj temi.
Izv. prof. dr. sc. Ante Čartolovni, voditelj istraživačke jedinice, iznio je uvodne napomene i uvid u projekt, istaknuvši zapažene rezultate postignute kroz publikacije, diseminaciju, edukaciju i međunarodnu suradnju. Zahvalio je Hrvatskoj zakladi za znanost na potpori, istaknuvši važnost ovakvih projekata za mlado sveučilište.
Dr. sc. Anamaria Malešević, članica istraživačkog tima, objasnila je metodologiju i proces istraživanja. Predstavila je ključne nalaze kvalitativnog i kvantitativnog istraživanja provedenog među dionicima u zdravstvu i studentima medicine. Među istaknutim temama bile su odnos liječnika i pacijenta, povjerenje, regulative, očekivanja vezana uz implementaciju umjetne inteligencije i izazovi.
Nakon uvodnih govora, panelisti su obogatili raspravu dijeleći svoje stručno znanje i iskustva.
Doc. dr. sc. Klaudija Višković, voditeljica Odjela radiologije i ultrazvučne dijagnostike u Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, govorila je o primjeni umjetne inteligencije u radiologiji. Ilustrirala je trenutnu primjenu umjetne inteligencije u radiologiji, posebno reflektirajući iskustva tijekom pandemije COVID-19.
Doc. dr. sc. Tomislav Sokol, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, predstavio je novi Akt o umjetnoj inteligenciji te objasnio kako će umjetna inteligencija biti regulirana. Također je predstavio Europski prostor zdravstvenih podataka i EU digitalnu zdravstvenu putovnicu, iznoseći izazove u njihovom razvoju.
Anita Bujanić, mag. pharm., voditeljica Health Huba, prezentirala je potencijal umjetne inteligencije u zdravstvu, naglašavajući kako može unaprijediti pružanje zdravstvene skrbi. Istaknula je važnost suradnje privatnog, javnog i akademskog sektora te potrebu za kontinuiranim društvenim dijalogom o ovoj temi.
Mario Ravić, voditelj IoT-a i digitalnog zdravstva u Ericssonu Nikoli Tesli, predstavio je EDIH AIHealth.Cro i objasnio kako ovaj inovacijski centar podržava AI rješenja u zdravstvu. Pozvao je studente da predlažu inovacije te iskoriste mentorstvo i vodstvo za buduću implementaciju.
Hrvoje Belani iz Ministarstva zdravstva govorio je o Direktivi NIS2, s naglaskom na kibernetičku sigurnost u zdravstvu. Opisao je njezin utjecaj na hrvatski zdravstveni sustav i istaknuo ključne aspekte kibernetičke sigurnosti.
Konferencija je završila panel raspravom i zanimljivim dijalogom s publikom.