Održana konferencija “Onkološka skrb 2030.: Od političke ambicije do učinka” (EFPIA i partneri)
ak je jedan od najznačajnijih izazova našeg vremena. Utječe na nas kao pojedince, na naše obitelji i skrbnike, na naše zdravstvene sustave i na društvo u cjelini. I dalje predstavlja rastuću prijetnju javnom zdravlju. U isto vrijeme, vrhunske tehnologije i velik napredak u našem razumijevanju raka omogućili su prilike bez presedana. Nove terapije, zajedno s novim pristupima u prevenciji, probiru, radioterapiji i kirurgiji, pozitivno utječu na živote ljudi.
Unatoč značajnom političkom napretku i znanstvenim otkrićima, ostaje još mnogo posla kako bi se istinski transformirala onkološka skrb. Broj onkoloških kliničkih ispitivanja u Europi smanjio se za 22% u posljednjih 5 godina; u prosjeku je potrebno 559 dana da Europljani dobiju pristup novim lijekovima protiv raka; a dijagnoza raka nastavlja rasti kako populacija raste i stari, stavljajući pritisak na ionako preopterećene proračune i resurse zdravstvene skrbi.
Želimo zadržati politički zamah stvoren u posljednjih pet godina i izbjeći daljnje zaostajanje u onkološkim inovacijama. Početkom novog političkog mandata EU, postoji kolektivna odgovornost za nadogradnju obećanja Europskog plana za borbu protiv raka (EU B eating Cancer Plan) i Misije EU za borbu protiv raka da se “ne ostavi niti jedan kamen neprevrnut” te da se poduzmu odlučne mjere u borbi protiv raka.
Značajan događaj održan 19. ožujka u Bruxellesu “Cancer Care 2030: From policy ambition to impact”, raspravljao je o tome kako možemo raditi zajedno kako bismo ubrzali napredak u poboljšanju onkološke skrbi te izgradili budućnost u kojoj svatko ima najbolju moguću priliku. Događaj je također obilježen predstavljanjem ažuriranog IHE Cancer Comparator izvješća, koje nudi pregled trenutnog stanja onkološke skrbi u Europi.
Photo by Freepik
Program konferencije je uključivao teme:
- Onkološka skrb u 2025. – Pregled podataka o ishodima raka u Europi
- Onkološka skrb 2030.: Od političke ambicije do učinka
- Nedavna znanstvena otkrića – kako osigurati da EU bude središte sljedećih inovacija
- Kako inovacija može odgovoriti na složene izazove koji proizlaze iz rastućeg tereta raka?
- Premošćivanje jaza: Prevladavanje neizvjesnosti u dostupnosti zdravstvenoj skrbi sutrašnjice
- Redizajniranje održive i učinkovite skrbi za rak – sada
Photo by Freepik
Cancer Patients Europe također je govorio na ovom događaju visoke razine koji je organizirala EFPIA – Europska federacija farmaceutskih industrija i udruženja, okupljajući ključne dionike kako bi razgovarali o budućnosti onkologije u Europi. S porastom slučajeva raka i značajnim kašnjenjem pristupa inovacijama, potrebno je hitno djelovati kako bi se ambicija politike pretvorila u stvarni učinak za pacijente.
Izvršna direktorica CPE-a, Antonella Cardone, govorila je na panelu “Redizajn održive i učinkovite onkološke skrbi – sada”, naglašavajući važnost ekosustava usmjerenog na pacijenta za smanjenje gubitaka u onkološkoj skrbi, poboljšanje inovacija u prevenciji i dijagnostici te ubrzanje vremena za pristup inovacijama diljem Europe.
Unatoč velikom napretku u znanosti i politici, izazovi ostaju. Zato CPE nastavlja zagovarati pragmatične i agilne regulatorne sustave koji, dok štite sigurnost pacijenata, ne odgađaju ravnopravan pristup diljem Europe.