Vizija precizne onkologije 2030. // EFPIA i EUREGHA održali skup “Unapređenje agende precizne onkologije u EU”
ealth Hub je organizirao Policy & Diplomacy Forum “Vizija precizne onkologije u RH i EU za bolje ishode liječenja // Vizija 2030.” s brojnim sudionicima zdravstvenog ekosustava. Kao think tank promičemo dijeljenje najboljih europskih praksi i kreiranje konstruktivnog policy dijaloga, stoga pokrećemo niz aktivnosti uz nacionalne i međunarodne dionike, kako bismo kroz posebnu think tank koaliciju (koja okuplja brojne partnere) za preciznu medicinu dali vjetar u leđa postojećim platformama i inicijativama te iznjedrili kvalitetne zaključke i poziv na akciju.
Sveobuhvatni cilj sastanka bio je je olakšati suradničke rasprave među ključnim dionicima u onkologiji, patologiji, zdravstvenoj administraciji i kliničkoj praksi kako bi se osigurala spremnost zdravstvenog sustava za evoluirajući krajolik precizne onkologije. Ciljevi sastanka su bili sljedeći:
- Identificirati trenutne prioritetne prepreke i izazove u implementaciji precizne onkologije i testiranja biomarkera u kliničkoj praksi.
- Razviti djelotvorne strategije i sljedeće korake za rješavanje postojećih prepreka za punu integraciju precizne medicine u rutinsku kliničku skrb.
- Raspraviti i definirati buduće potrebe i zahtjeve za preciznom onkološkom dijagnostikom i liječenjem, osiguravajući da je zdravstveni sustav opremljen za prilagodbu i razvoj.
- Poticati međusobnu suradnju i razmjenu znanja i iskustava angažiranjem vanjskih stručnjaka i izlaganjem najboljih praksi iz naprednih implementacija u drugim zemljama.
- Definirati specifične aktivnosti i dodijeliti odgovornosti relevantnim stranama za kratkoročne i dugoročne inicijative usmjerene na povećanje spremnosti zdravstvenog sustava za preciznu onkologiju.
EFPIA, European Regional and Local Health Authorities (EUREGHA) i partneri organizirali su stručni skup “Advancing the Precision Oncology Agenda in the EU: Developing a Roadmap at Country Level to Address the Growing Burden of Cancer in Europe.” (Unapređenje agende precizne onkologije u EU: Razvijanje mape na nacionalnoj razini za suočavanje s rastućim teretom raka u Europi.)
Ovaj događaj organizirala je EFPIA, uz koordinaciju EUREGHA i podršku organizacije Cancer Patients Europe (CPE), a domaćin je bio Europski odbor regija. Događaj se održava u trenutku kada Europska unija prelazi u novi mandat, s novim liderima koji oblikuju buduće zakonodavne i političke prioritete. Okupljeni su donositelji politika, regionalne zdravstvene vlasti, zagovornici prava pacijenata i pružateljie zdravstvenih usluga kako bi se istražili načini na koje se precizna onkologija (PO) može unaprijediti na lokalnoj razini korištenjem ključnih inicijativa i projekata EU.
Kroz prikaze slučaja i intervencije stručnjaka, fokusirali su se na suradničke napore koji su potrebni za podizanje svijesti i izgradnju infrastrukture, razvijanje kvalificirane radne snage, osiguranje pravovremenog pristupa skrbi i osiguranje održivog financiranja za implementaciju PO u državama članicama EU.
Na događaju su pokrivene sljedeće teme od važnosti za skrb i ishode liječenja:
Napredak u preciznoj onkologiji: Događaj se usmjerio na najnovija otkrića u preciznoj onkologiji, uključujući način na koji se genetsko i molekularno profiliranje raka koristi za kreiranje personaliziranih strategija liječenja za pacijente u EU.
Europske istraživačke inicijative: Rasprave su se usmjerile na aktualne projekte financirane od strane EU i suradnje koje imaju za cilj ubrzanje razvoja i implementacije precizne medicine, poput programa Horizon Europe ili EU Cancer Mission.
Regulatorni i politički okviri: Događaj je obuhvatio regulatorni okvir za preciznu onkologiju u Europi, uključujući način na koji EU institucije razvijaju politike koje podržavaju pristup najnovijim opcijama dijagnostike i liječenja, uz osiguranje sigurnosti i učinkovitosti.
Suradnja između dionika: Sudjelovali su stručnjaci iz različitih sektora – akademije, industrije, zdravstvenih pružatelja usluga i regulatora – raspravljajući o tome kako ove grupe mogu učinkovito surađivati u napredovanju precizne onkologije diljem EU, od kliničkih ispitivanja do dostupnosti pacijenata dijagnostici i liječenju.
Izazovi i prilike: Razgovori su istaknuli ključne izazove s kojima se suočava precizna onkologija, kao što su razmjena podataka, privatnost pacijenata, troškovna učinkovitost i razlike u dostupnosti naprednim terapijama među državama članicama.
Budući smjerovi: Događaj je razmatrao budućnost precizne onkologije u Europi, uzimajući u obzir nove tehnologije kao što su dijagnostika pokretana umjetnom inteligencijom, integracija „real world“ podataka i rastuća uloga tekuće biopsije i genomske medicine.
Od sudionika su bili prisutni zdravstveni stručnjaci (onkolozi, istraživači i zdravstveni radnici uključeni u preciznu onkologiju), EU kreatori zdravstvenih politika (predstavnici Europske komisije, Europske agencije za lijekove (EMA) i drugih regulatornih tijela), predstavnici zdravstvene industrije (farmaceutske tvrtke, biotehnološke firme i kompanije za tehnološki razvoj u području genomike i onkologije), kao i udruženja pacijenata (organizacije koje se zalažu za pristup pacijenata najnovijim opcijama u dijagnostici i liječenju).