d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Nikša Antica, konzultant Health Hub-a za Value Based Healthcare i EU fondove: “Zašto bi zdravstveni sustavi i organizacije u Hrvatskoj trebali pokretati svojevrsnu “revoluciju” temeljenu na vrijednostima?”

Z

dravstveni sustavi suočeni su sa značajnim izazovima:

 

  • Veliki trošak resursa,
  • Pristup zdravstvenoj zaštiti ostaje nedovoljan
  • Sve veća kompleksnost (povećanje medicinskog znanja, složenosti medicinske prakse)
  • IT i digitalizacija (izazovi i mogućnosti)
  • Novi zahtjevi prema pružateljima usluga (starenje stanovništva, uključenost pacijenata i zahtjevi za transparentnošću kvalitete)
  • Povećanje konkurencije
  • Rastuće nezadovoljstvo zdravstvenih radnika,

ali i s rastućim problemima u vezi s troškovima i ishodima liječenja pacijenata.

 

Trošak zdravstva u zemljama raste neodrživo (dvostruko više od stope BDP-a u razvijenim zemljama. Neproduktivnost zdravstvenih resursa sve je evidentnija. Zdravstvene politike ograničavaju širok pristup inovativnim terapijama ili zahtijevaju značajna ulaganja. S druge strane, ishodi liječenja pacijenata znatno se razlikuju u zemljama i među zemljama (do više od 30 puta).

 

 

 

 

 

Intervencije i terapije ne daju uvijek pouzdanu korist pacijentima na načine koji su im važni. Ne mjeri se zadovoljstvo pacijenta na zadovoljavajući način kao važan dio praćenja ishoda liječenja. Ne postojanje registara kvalitete. Ulaganja u zdravstvo ne moraju nužno dovesti do poboljšanja ishoda liječenja pacijenata.

Sve to zapravo stavlja pred sustav zdravstvene zaštite koja je temeljena na vrijednosti izazov ujediniti sve dionike iza zajedničkog cilja pružanja zdravstvene zaštite koju ljudi žele i trebaju, a zadržati isti trošak ili je poboljšati. Pomaže osigurati da se ograničeni resursi u zdravstvenim sustavima usredotoče na intervencije visoke vrijednosti i omogućiti pristup inovacijama koje doista utječu na život pacijenata.

Imperativ je inovacije i pružanje zdravstvene zaštite koja nudi bolje ishode većem broju pacijenata, pod jednakim ili nižim troškovima. Ključno je pratiti i mjeriti put pacijenta od početka do kraja kroz cijeli zdravstveni sustav (i troškovno i procesno), a to bez mjerenja ishoda neće biti moguće.

 

 

 

 

 

Isto tako, ne manje važno je uspostaviti multidisciplinarni pristup suradnje pružatelja zdravstvenih usluga, nabave i dobavljača, radi postizanja boljih rezultata i ekonomične skrbi, što rezultira ekonomski najpovoljnijom ponudom, odnosno uspostavom kriterija za javnu nabavu temeljenu na vrijednosti (Value based procurement), što je win-win za sve dionike, zatim usredotočenost na vrijednost i na pacijenta uz fleksibilan i prilagodljiv pristup kupnji/prodaji. I EU direktive definiraju kao početnu točku na fokus na vrijednosti u javnoj nabavi (Dir. 2014/24/EU). Stvaranje jednog novog ekosustava temeljenog na vrijednosti.

 

 

 

 

Posljednjih desetak godina smatra se da zdravstvena skrb temeljena na vrijednosti (VBHC) predstavlja učinkovito sredstvo za poboljšanje učinkovitosti zdravstvenih usluga s fokusom na ishodu. To je model isporuke u kojem su davatelji usluga plaćeni na temelju zdravstvenih rezultata pacijenata. Pružatelji su nagrađeni kada se zdravlje njihovih pacijenata poboljša, smanjuju se učinci i učestalost kroničnih bolesti, a pacijenti mogu živjeti zdravijim životom. Takav pristup je stvarao poticaje za pružatelje zdravstvenih usluga da ponude najbolju skrb po najnižoj cijeni, što je rezultiralo uštedama u troškovima zdravstvene skrbi, a pacijenti dobivaju veću vrijednost za novac i povećanu kvalitetu skrbi i zadovoljstva pacijenata.

Sve navedeno kroz koncept „Value Based Healthcare-a“ donosi vrijednost za sve dionike zdravstvenog sustava.

Međutim, još mnogo toga treba učiniti u smislu široke implementacije VBHC-a, a zdravstveni menadžeri mogu odigrati ključnu ulogu u tome.

 

 

 

 

 

Zašto bi zdravstveni sustavi i organizacije u Hrvatskoj trebali pokretati svojevrsnu “revoluciju” temeljenu na vrijednostima?

Što bi trebali učiniti da to postanu stvarnost?

Kako oblikovati agendu VBHC-a i usmjeriti kulturni pomak prema njoj?

Iz tog razloga, predstavljajući spiritus movens konstruktivnih dijaloga u regionalnom zdravstvu, Health Hub s ponosom pokreće niz aktivnosti na ovom području ekonomike zdravstva, menadžmenta i upravljanja. Aktivnosti koje pokreće Health Hub na području „Value Based Healthcare-a“ propitivat će i razmatrati kako zdravstvene vlasti i industrija mogu doprinijeti njegovom ostvarenju.

Što više reći nego – pratite nas 😉 Uskoro više detalja!

 

 

 

 

Nikša Antica. dipl. iur.,

sveučilišni magistar menadžmenta kvalitete u zdravstvu

 

Health Hub

Health Management Consultant / Value Based Healthcare & EU Funding

 

 

Nikša Antica je diplomiran pravnik s više od 20 godina iskustva iz područja upravljanja zdravstvenim sustavima, uvođenje sustava kvalitete u zdravstvene ustanove, upravljanja projektima, bankarstva, javne uprave te posjeduje certifikate iz osnova tehnike projektnog menadžmenta, upravljanja projektnim ciklusom, praktičnih primjena projekata za nepovratna sredstva EU, pripreme projekata za strukturne i kohezijske fondove EU, metode procjene nekretnina, projektnog financiranja u praksi, financijske analize, praktične primjene Zakona o procjeni nekretnina, EU fondovi i FIDIC modeli ugovora, menadžmenta upravljanja zdravstvenim ustanovama te je sveučilišni magistar menadžmenta kvalitete u zdravstvu.

Nositelj je i certifikata javne nabave izdanog od strane Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, te je od 2021. godine stručna osoba/trener za javnu nabavu.

Specijalizirao se za pripremu i provedbu postupaka javne nabave prema ZJN 2016, prema NOJN, kao i za javne nabave koje se provode u sklopu EU financiranih projekata. Dosad je sudjelovao u provedbi (na strani Naručitelja i Ponuditelja) cijeli niz postupaka javne nabave male i velike vrijednosti ukupne vrijednosti veće od 13 milijuna eura.

Predavač je vanjski suradnik na Fakultetu zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci te na Zdravstvenom Veleučilištu u Zagrebu, Menadžment u sestrinstvu, kao i predavač vanjski suradnik na  Učilištu EU projekti gdje održava predavanja u okviru Specijalističkog programa izobrazbe u području javne nabave, obrazovnog programa Voditelj/ica pripreme i provedbe projekata financiranih iz Programa Europske unije te iz područja Državnih potpora i EU fondova.

Prije nego se pridružio konzultantskom timu HEALTH HUB-a, bio je direktor Odjela za Programe EU i potpore u konzultantskoj tvrtki Avelant d.o.o. gdje bio je zadužen za vođenje tima koji pripremao i provodio projekte programa Unije, izrađivao programe potpore i strateških dokumenata za jedinice lokalne i područne samouprave, tijela državne i javne uprave te za poduzetnike.

Iskustvo u zdravstvenom sektoru stjecao dugo godina kao ravnatelj Opće bolnice Karlovac te Zavoda za hitnu medicinu Karlovačke županije. S druge strane, završio je poslijediplomski sveučilišni studij menadžmenta kvalitete u zdravstvu te je stručnjak iz područja međunarodnih zdravstvenih standarda (HSO) te područja mjerenja ishoda liječenja, metodologije zdravstvene skrbi temeljene na vrijednostima. Nositelj je certifikata Menadžera upravljanja zdravstvenim sustavima (Udruge Poslodavaca u zdravstvu RH i Effectus Visokog učilišta u Zagrebu) te bio član predsjedništva UPUZ-a. Član je Hrvatskog društva za poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite, Hrvatskog liječničkog zbora te član Hrvatskog društva za pravo i politiku tržišnog natjecanja.

Svoje raznovrsno dugogodišnje iskustvo duguje upravo tome što je sudjelovao, u različitim ulogama i s različitih strana, u svim projektnim fazama, za dionike iz javnog i privatnog sektora. Navedeno se iskustvo proteže po raznim tematskim područjima, od kojih se posebno ističu područja zdravstva, strateškog planiranja, javne uprave, energetske učinkovitosti, procesa prostorno-planskog uređenja i građenja, turizma, poticanja konkurentnosti MSP-ova te provedbe infrastrukturnih projekata.