d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Žene koje nas inspiriraju! – Nikolina Ćaćić (prva povijesna hrvatska olimpijska boksačica i svjetska viceprvakinja)

U

spjeh svake žene trebao bi biti inspiracija za drugu. Najsnažnije smo kada navijamo jedna za drugu!, svojevremeno je izjavila višestruka olimpijska pobjednica i tenisačica Serena Williams.

U okviru jedinstvene inicijative i platforme za žene u zdravstvu i zdravstvenoj industriji WIN – Women In Healthcare Network, povodom Dana ženaHealth Hub kao regionalni business think tank u zdravstvu predstavlja žene koje pomiču granice na svojim područjima djelovanja.

 

 

Katarina Dimitrijević Hrnjkaš (urednica i novinarka RTL-ova portala Danas.hr te autorica bloga „Te male stvari“), dr. Ana Štanfel, specijalistica opće i abdominalne kirurgije (Specijalistička ordinacija opće kirurgije dr. Ana Štanfel, Zagreb), Nikolina Ćaćić (svjetska boksačka viceprvakinja, povijesno prva hrvatska olimpijka boksačica, te najmlađa među 100 boksačica na Olimpijskim igrama u Tokiju),  Andrea Čović Vidović (zamjenica voditelja Ureda Europske komisije u Hrvatskoj te voditeljica odnosa s javnošću EK u Hrvatskoj) te Irena Filipović Meštrović, magistra farmacije (ravnateljica Ljekarne Filipović)

 

 

 

U okviru WIN platforme Health Hub redovito promiče priče o ženskom uspjehu, liderstvu, motivacijskim pričama, karijernim i privatnim izazovima za žene iz područja zdravstva i zdravstvene industrije, te srodnih područja, kako bi one bile inspiracija i spiritus movens  u osnaživanju uloge žena koje često nailaze na „stakleni strop“, traže podršku i hrabrost za kreativne iskorake ili se boje pokrenuti poduzetničku ideju!

 

I na ovaj Dan žena želimo s Vama podijeliti inspirativne primjere o kontinuitetu napora, suočavanju s neuspjesima na putu prema vrhu, potrebi kolektivnog optimizma, osnaživanju pojedinaca, inovativnom promišljanju i pomicanju granica, te iskorištavanju prilika pred nama – uz zaključak da nema potrebe za natjecanjem muškaraca i žena nego međusobnim osnaživanjem, poticanjem i podržavanjem…

 

Predstavljamo Vam inspirativne žene, pobjednice, vizionarke, one koje traže ljepotu u jednostavnosti i koje svojom predanošću ulijevaju nadu da se rad isplati i da je moguće u izazovima izaći kao pobjednik!

 

 

Katarina Dimitrijević Hrnjkaš (urednica i novinarka RTL-ova portala Danas.hr te autorica bloga „Te male stvari“), dr. Ana Štanfel, specijalistica opće i abdominalne kirurgije (Specijalistička ordinacija opće kirurgije dr. Ana Štanfel, Zagreb), Nikolina Ćaćić (svjetska boksačka viceprvakinja, povijesno prva hrvatska olimpijka boksačica, te najmlađa među 100 boksačica na Olimpijskim igrama u Tokiju),  Andrea Čović Vidović (zamjenica voditelja Ureda Europske komisije u Hrvatskoj te voditeljica odnosa s javnošću EK u Hrvatskoj) te Irena Filipović Meštrović, magistra farmacije (ravnateljica Ljekarne Filipović)

 

 

 

Na ovaj Dan žena nadahnulo nas je 5 dama za 5! Za WIN mrežu svoje motivacijske priče prenose Andrea Čović Vidović (zamjenica voditelja Ureda Europske komisije u Hrvatskoj te voditeljica odnosa s javnošću EK u Hrvatskoj), dr. Ana Štanfel, specijalistica opće i abdominalne kirurgije (Specijalistička ordinacija opće kirurgije dr. Ana Štanfel, Zagreb), Nikolina Ćaćić (svjetska boksačka viceprvakinja, povijesno prva hrvatska olimpijka boksačica, te najmlađa među 100 boksačica na Olimpijskim igrama u Tokiju), Katarina Dimitrijević Hrnjkaš (urednica i novinarka RTL-ova portala Danas.hr te autorica bloga „Te male stvari“), te Irena Filipović Meštrović, magistra farmacije (ravnateljica Ljekarne Filipović).

WIN mreža Vam s ponosom predstavlja Nikolinu Ćaćić (svjetska boksačka viceprvakinja, povijesno prva hrvatska olimpijka boksačica, te najmlađa među 100 boksačica na Olimpijskim igrama u Tokiju)!

 

 

Žene koje nas inspiriraju!  //

Nikolina Ćaćić

(svjetska boksačka viceprvakinja, povijesno prva hrvatska olimpijka boksačica, te najmlađa među 100 boksačica na Olimpijskim igrama u Tokiju)

 

 

Nikolina Ćaćić (svjetska boksačka viceprvakinja, povijesno prva hrvatska olimpijka boksačica, te najmlađa među 100 boksačica na Olimpijskim igrama u Tokiju)

 

 

Nikolina Ćaćić tek je napunila 22 godine, a već je ostvarila brojne povijesne uspjehe za hrvatski ženski boks. Prva je hrvatska boksačica u povijesti koja se kvalificirala i nastupala na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021., aktualna je doprvakinja Europe do 22 godine, a u mlađim seniorkama bila je i doprvakinja Europe i svijeta.

Mlada Zagrepčanka Nikolina boksati je počela sa 13 godina u svojim Sesvetama. Prije boksa trenirala je tenis i rukomet i pokazivala nadarenost za sport. U tinejdžerskoj dobi naglo je izrasla, javili su se problemi s kralježnicom i otac, bivši hrvač, odveo je Nikolinu na treninge u Boksački klub Sesvete kako bi tamo radila s kondicijskim trenerom na uklanjanju problema s leđima. Nikolini se svidio ambijent boksačke dvorane, provodila je program terapije s kondicijskim trenerom, a jednog dana kad ga nije bilo, boksački trener pozvao ju je da odradi trening sa skupinom boksača početnika.

 

 

Nikolina Ćaćić (svjetska boksačka viceprvakinja, povijesno prva hrvatska olimpijka boksačica, te najmlađa među 100 boksačica na Olimpijskim igrama u Tokiju)

 

 

 

Nikolina se oduševila, osjećala se odlično nakon odrađenog boksačkog trenera i od tog trenutka boks je postao njena glavna preokupacija. Poslije samo tjedan dana kako je prvi put navukla boksačke rukavice, trener je Nikolinu prijavio za državno prvenstvo kadetkinja. Nikolina je svladala strah, suze i mučninu uoči meča, prvi put ušla u ring sa suparnicom, iskusnijom i starijom boksačicom koja je bila apsolutni favorit, pobijedila ju i osvojila svoj prvi naslov državne prvakinje.

Nakon nekog vremena liječnici nisu mogli vjerovati koliko se poboljšalo njeno zdravstveno stanje i preporučili su joj da samo nastavi s treninzima boksa.

Nikolina kaže da je u boksu otkrila sve što joj je trebalo – uz poboljšanje općeg zdravstvenog stanja, još važniji učinci su bili za mentalno zdravlje u osjetljivom dobu sazrijevanja, boks je razbio pubertetske mušice, dao joj samopouzdanje i stabilnost. Ponosno ističe kako je boks zaslužan za sve dobre stvari koje su joj se dogodile u životu, izgradio je kao osobu, uvijek vraćao na pravi put. Zbog boksa se i rano osamostalila od obitelji, od 19. godine živi u Zagrebu u blizini kluba kako bi se što više mogla posvetiti treninzima i brine se sama o sebi.

„Boks mi je u životu omogućio sve što me čini sretnom, uvijek sam se prema boksu odnosila prema osobi, savjetniku koji me vodi kroz život, vraća na pravi put ako izgubim fokus i krenem linijom manjeg otpora“, kaže Nikolina vrlo zrela i odgovorna za svoje tek 22 godine.

 

 

 

„Boks mi je u životu omogućio sve što me čini sretnom, uvijek sam se prema boksu odnosila prema osobi, savjetniku koji me vodi kroz život, vraća na pravi put ako izgubim fokus i krenem linijom manjeg otpora…”

 

 

 

Nikolina je pritom studentica na Visokoj školi za sportski menadžment Aspiri, a od prošle godine je i pripadnica Hrvatskih oružanih snaga nakon što je prošla temeljnu vojnu obuku. Nije joj strana pomisao na karijeru aktivne vojnikinje nakon što završi sportsku karijeru, jer vojni životu u mnogo čemu  je istovjetan sportskom: disciplina, odricanje, urednost, pripremljenost i čvrstina tjelesna i mentalna, usmjerenost na zajedničke ciljeve, itd…

„Po meni, svako dijete bi se, najkasnije do desete godine života, moralo početi baviti sportom. Sport će ih sigurno odmaknuti od lošeg društva i loših utjecaja, udaljit će ih od toksičnih navika i negativnih ljudi, usadit će im životnu higijenu i dati neprocjenjive vrijednosti za sve drugo u životu i kako se nositi s problemima. Pritom uopće nije bitno hoće li postizati vrhunske sportske rezultate. Meni je sve to dao boks“, kaže Nikolina Ćaćić.

 

 

Nikolina Ćaćić (svjetska boksačka viceprvakinja, povijesno prva hrvatska olimpijka boksačica, te najmlađa među 100 boksačica na Olimpijskim igrama u Tokiju)

 

“Po meni, svako dijete bi se, najkasnije do desete godine života, moralo početi baviti sportom. Sport će ih sigurno odmaknuti od lošeg društva i loših utjecaja, udaljit će ih od toksičnih navika i negativnih ljudi, usadit će im životnu higijenu i dati neprocjenjive vrijednosti za sve drugo u životu i kako se nositi s problemima. Pritom uopće nije bitno hoće li postizati vrhunske sportske rezultate. Meni je sve to dao boks!”

 

 

Nikolina se izgledom izvan ringa i boksačke dvorane nimalo ne uklapa u stereotipe o „opasnim boksačicama“, naprotiv. Naglasit će i da nikad u boksačkoj karijeri nije imala ozbiljnije ozljede ili lomove, a odradila je desetke mečeva na visokoj međunarodnoj razini i svakodnevno trenira po dva ili i tri puta. Posebno je željela naglasiti kako je ponosna i ako barem malo razbija uvredljive predrasude o „boksačicama s viškom muških hormona“:

„Predrasude su da je boks samo za grubijane, s razlogom se boks naziva plemenitom vještinom i nije čudo da se kod nas, a pogotovo u svijetu, sve više djevojaka i žena bavi boksom. Moramo biti svjesna da žene u borilačkim sportovima nimalo ne gube na svojoj ženstvenosti,  na nježnosti i osjetljivosti i svemu što nas čini ženama. Naprotiv, boks je predivan sport koji nas čini čvršćim ženama  i koji nas uči normalnom i zdravom življenju“, kaže Nikolina Ćaćić, mlada hrvatska boksačica koja je već ispisala povijest hrvatskog ženskog boksa.