Special Policy Report “PAMETNO sa šećernom bolesti!”: Šećerna bolest tipa 2 kao rastući izazov u Europi i dobrobit medicinskih tehnologija za pojedinca, zdravstveni sustav i zajednicu
okviru Health Hub-ovog Special Policy Reporta „PAMETNO“ sa šećernom bolesti – Tehnologije koje mijenjaju život i zdravstvene sustave“ želimo otvoriti dijalog o potrebi učenja i usvajanja medicinskih tehnologija u dijabetičkoj skrbi na temelju najboljih globalnih praksi te konstruktivno ukazati kako iskoristiti potencijal i prednosti inovativnih medicinskih tehnologija za kreiranje „pametnih“, data-driven zdravstvenih politika koje vode ka boljim ishodima šećerne bolesti za pacijenta i zdravstveni sustav.
Šećerna bolest tipa 2 dovodi do zdravstvenih problema i ozbiljnih komplikacija ukoliko se ne liječi učinkovito, uključujući sljepoću, zatajenje bubrega, srčani udar, moždani udar i amputaciju donjih udova. Međutim, komplikacije povezane sa šećernom bolesti potencijalno se mogu odgoditi ili izbjeći ako se rano otkriju i liječe. Kako se stanje pogoršava, potrebe vezane za upravljanje šećernom bolesti rastu.
Medicinske tehnologije mogu igrati važnu ulogu u pružanju podrške osobama sa šećernom bolesti tipa 2 te njihovim zdravstvenim timovima tijekom cijelog puta upravljanja bolešću. Bolje upravljanje bolešću dovodi do boljih zdravstvenih ishoda, veće kvalitete života i smanjenog opterećenja zdravstvenih sustava i širih društvenih struktura.
Prenosimo najnoviju publikaciju MedTech Europe o tihoj pandemiji šećerne bolesti tipa 2, dobrobitima medicinske tehnologije u upravljanju i liječenju šećerne bolesti tipa 2, te preprekama i prevladavanju izazova za bolju implementaciju “pametne”, digitalno posredovane dijabetičke skrbi.
1. Šećerna bolest tipa 2: Rastući izazov u Europi
Šećerna bolest tipa 2 sve je veći izazov u Europi. Šećerna bolest je ‘tiha pandemija’ i jedan od glavnih zdravstvenih izazova naše generacije. U Europi 61 milijun osoba živi sa šećernom bolesti – i očekuje se da će te brojke rasti.
Šećerna bolest tipa 2 obuhvaća oko 90% slučajeva šećerne bolesti. Razlikuje se od tipa 1 koji je kronični i cjeloživotni autoimuni poremećaj koji čini oko 10% svih slučajeva. Šećerne bolest tipa 2 je progresivno kronično stanje koje se razvija tijekom vremena i povezano je s kombinacijom načina života, okoliša, genetskih i drugih čimbenika. Bez obzira na tip šećerne bolesti, ona može dovesti do zdravstvenih problema i ozbiljnih komplikacija ako se ne liječi učinkovito, uključujući sljepoću, zatajenje bubrega, srčani udar, moždani udar i amputaciju donjih udova. Međutim, dijabetičke komplikacije potencijalno se mogu odgoditi ili izbjeći ako se rano otkriju i liječe.
Šećerna bolest tipa 2 također može značajno utjecati na kvalitetu života. Osobe koje žive sa šećernom bolesti moraju 24 sata dnevno donositi odluke kako bi učinkovito upravljale svojim stanjem, od praćenja i reagiranja na promjene razine glukoze, do uzimanja lijekova, odabira kada i što jesti, održavanja pravilne hidracije te donošenja odluka o tjelesnoj aktivnosti. Emocionalni teret stalnog upravljanja često dovodi do depresije, što zauzvrat može imati ozbiljne posljedice na fizičko zdravlje, uključujući lošiju kontrolu dijabetesa i pridržavanje liječenja, povećanje komplikacija dijabetesa i veći rizik od smrtnosti. Ova pandemija šećerne bolesti tipa 2 također postavlja sve veći zahtjev za europske zdravstvene sustave koji su već pod pritiskom. Ukupni izdaci u europskoj regiji za napredno liječenje šećerne bolesti i njegovih komplikacija iznosili su 189 milijardi USD (19,6% globalnih troškova) u 2021. godini. Od ukupnih troškova zdravstvene skrbi povezanih sa šećernom bolesti tipa 2 u Europi, polovica je uzrokovana hospitalizacijama zbog hitnih zdravstvenih slučajeva koje nastaju kada se stanje ne liječi učinkovito.
2. Potrebe za liječenjem šećerne bolesti tipa 2 rastu kako se stanje pogoršava
Potrebe za liječenjem šećerne bolesti tipa 2 rastu kako se stanje pogoršava kroz nekoliko različitih faza:
- Predijabetes pogađa 12% populacije. Liječenje podrazumijeva uključuje prelazak na zdravije životne navike kako bi se usporilo ili spriječilo napredovanje u šećernu bolest tipa 2. Procjenjuje se da će 70% osoba s predijabetesom razviti dijabetes tijekom života.
- Nedijagnosticiranu šećernu bolest tipa 2 ima više od 1 od 3 osobe (36%) koji žive sa šećernom bolesti tipa 2 u Europi. Bez pravilne dijagnoze ova populacija ne može dobiti ključno liječenje kako bi se spriječilo daljnje napredovanje i komplikacije stanja.
- Korisnici oralnih i injektibilnih lijekova predstavljaju približno 70-80% onih kojima je dijagnosticirana šećerna bolest tipa 2. Liječenje uključuje lijekove za dijabetes, osim inzulina, koji se mogu uzimati oralno ili ubrizgati, zajedno s redovitim praćenjem glukoze.
- Ovisnost o inzulinu obuhvaća cca. 20-30% populacije s dijagnosticiranom šećernom bolesti tipa 2. Ovaj stadij šećerne bolesti tipa 2 dijeli neke karakteristike sa šećernom bolesti tipa 1 (koji je teži i zahtijeva dosljednije praćenje). Liječenje uključuje redovito praćenje glukoze i davanje inzulina uz podršku medicinskih tehnologija, često zajedno s drugim oblicima lijekova.
3. Medicinska tehnologija pomaže u liječenju šećerne bolesti tipa 2
Medicinske tehnologije mogu imati važnu ulogu u osnaživanju osoba sa šećernom bolesti tipa 2 kako bi učinkovito upravljali svojim stanjem kroz njegove različite faze.
- Sustavi za praćenje glukoze mogu pratiti i predvidjeti razine glukoze, upozoravajući osobe s dijabetesom i njihove zdravstvene timove o hitnim situacijama, pomažući u smanjenju potrebe za hospitalizacijama ili hitnim službama.
- Pametni sustavi za davanje inzulina kao što su pumpe i pen-ovi, mogu izračunati i pratiti podatke o doziranju inzulina, opskrbljujući inzulin automatski ili slanjem upozorenja koja ukazuju na potrebno postupanje.
- Medicinske aplikacije, integrirane ili samostalne, mogu pratiti i prikazati zdravstvene podatkovne trendove te osigurati edukaciju i podučavanje za poboljšanje upravljanja šećernom bolesti i sprječavanje komplikacija.
- Algoritmi podupiru ove digitalne uređaje i usluge (bilo samostalne ili unutar uređaja), „pretvarajući“ značajne količine zdravstvenih podataka u značajne informacije za bolje donošenje odluka od strane osoba oboljelih od šećerne bolesti i njihovih zdravstvenih timova. Iskorištavanjem „snage podataka“ i digitalne povezanosti, ova rješenja mogu osnažiti ljude koji žive s dijabetesom i njihove zdravstvene timove da postignu bolje zdravstvene ishode i veću kvalitetu života, što zauzvrat smanjuje opterećenje zdravstvenih sustava i širih društvenih struktura.
Na primjer, upotreba medicinskih uređaja, rješenja za daljinsko praćenje pacijenata i strukturirana upotreba podataka mogu omogućiti personaliziranije planove upravljanja kojih se lakše pridržavati osobama koje boluju od šećerne bolesti. To smanjuje rizik od popratnih bolesti i komplikacija povezanih sa šećernom bolesti, osigurava veću kvalitetu života osoba oboljelih od šećerne bolesti te smanjuje potrebu za hospitalizacijom i hitnim službama.
4. Preostale prepreke digitalno posredovanoj dijabetičkoj skrbi
Dok digitalno omogućene ili posredovane tehnologije mogu podržati osobe sa šećernom bolesti tipa 2 u učinkovitijem upravljanju svojim stanjem, ostaje nekoliko izazova:
- Nejednaka dostupnost i proračun za medicinske tehnologije diljem Europe: razlike u modelima plaćanja (naknade) i poticajima za korištenje digitalnih rješenja za šećernu bolest, zajedno s velikim razlikama u pristupu prikupljanju podataka za elektronske zdravstvene kartone i registre, ograničavaju dostupnost alata i usluga za osobe koje žive sa šećernom bolesti tipa 2, što stvara nejednakosti diljem Europe.
- Značajni nedostaci u obrazovanju i izobrazbi o šećernoj bolesti tipa 2 i korištenju tehnologija: različiti stupnjevi digitalne pismenosti i nedostatak prilika za edukaciju među osobama koje žive sa šećernom bolesti kao i zdravstvenim radnicima, stvaraju nedostatak povjerenja u digitalne alate za šećernu bolest. Osim toga, nedostaju usklađeni i certificirani obrazovni programi koji potiču samoupravljanje i obrazovanje, kao i neadekvatni virtualni / daljinski načini dijeljenja znanja.
- Nepotpuno razumijevanje kreatora zdravstvenih politika o potrebama zajednice oboljelih sa šećernom bolesti tipa 2: Iako se kreatori zdravstvenih politika sve više usredotočuju na primarnu prevenciju šećerne bolesti tipa 2, kao što su promjene načina života i edukacija, sekundarna prevencija i rastuće potrebe upravljanja osobama koje žive sa šećernom bolesti tipa 2 (kako im se stanje pogoršava), ne dobiva ni približno dovoljno pažnje.
5. Prevladavanje izazova šećerne bolesti tipa 2 zahtijeva djelovanje na više „frontova“
Učinkovitija dijagnoza, liječenje i skrb mogu se postići kroz zdravstvenu skrb šećerne bolesti tipa 2 usmjerenije na pacijenta, te integriranu i digitalno omogućenu (posredovanu) skrb. Osobe koje žive sa šećernom bolesti tipa 2 trebaju opipljiva rješenja koja ne samo da ispunjavaju njihove ciljeve liječenja, već im u konačnici omogućuju da žive svoje živote „punim plućima“. To uključuje:
- Prepoznavanje različitih modaliteta liječenja kako se šećerna bolest tipa 2 pogoršava, kao i stvaranje politika koje odgovaraju njihovim jedinstvenim potrebama
- Razvijanje poticaja i odgovarajućih modela naknade (plaćanja) koji nisu pretjerano složeni ili opterećujući za promicanje usvajanja i implementacije digitalnih rješenja te osiguravanje jednakog pristupa tim alatima i uslugama.
- Uključivanje „glasa pacijenata“ u zajedničko donošenje odluka u procjeni vrijednosti medicinskih tehnologija, bilježenjem rezultata koje su pacijenti osigurali na raspolaganje.
- Učiniti alate i druge resurse dostupnima osobama koje žive sa šećernom bolesti, kako bi se povećala edukacija o pogoršanju bolesti te kako bi se izbjegle i/ili smanjile ozbiljne komplikacije, uključujući zatajenje srca, kroničnu bolest bubrega i retinopatiju.
- Povećanje pristupa informacijama kako bi se omogućilo zajedničko donošenje odluka i više povezanih mreža za razmjenu znanja. To se može omogućiti službenom akreditacijom samoupravljanja i edukativnih rješenja, kroz paneuropsku harmonizaciju koja uvažava potrebe osoba sa šećernom bolesti i njihove odabire o tome kako se educirati.
REFERENCES:
https://www.medtecheurope.org/wp-content/uploads/2022/09/2.-mte_diabetes_-t2_2-pager-05.09.2022_final.pdf